велоград

Почна проектот Цел Центар на точак

Општина Центар распиша Јавен повик за доделување на поединечна субвенција на жителите на Општина Центар за купување нов велосипед, е-велосипед и е-тротинет во 2023 година.
Read more

Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови секоја година - повеќе од годишните емисии на Канада - доколку сите возат велосипеди, се нагласува во ново истражување.
Read more

Започнува проектот Цел Центар на точак, субвенции за велосипеди, е-велосипеди и е-тротинети

Општина Центар утре ќе го објави Јавниот повик со кој го започнува проектот „Цел Центар на точак“, за субвенционирање на 30% од цената за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет.
Read more

Системи за „чист сообраќај“ во четирите најголеми градови во Хрватска

Транспортот игра клучна улога за општеството и економијата, а во исто време е еден од најголемите загадувачи на воздухот како резултат на зголемената емисија на штетни гасови.
Read more

Општина Аеродром почна да субвенционира купување нови велосипеди

Општина Аеродром по повод Светскиот ден на велосипедoт, објави оглас во кој ги повикува граѓаните да аплицираат за субвенции за велосипеди, а јавниот повик почна од вчера, 2 јуни, и ќе трае до 1 јули 2021 година.
Read more

Општина Аеродром бесплатно изнајмува велосипеди

Од денеска граѓаните можат бесплатно да изнајмат велосипед од Општина Аеродром во периодот од 8 до 16 часот секој работен ден.
Read more
filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

„НаТочак“ бара укинување на усвоениот регулациски план за Влае 2

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ бара итно укинување на регулацискиот план за Влае 2 и негово враќање на доработка (т.н.
Read more

#НаТочак предлага: Како може да изгледа булеварот „1 Мај“ во Битола?

#НаТочак, групата ентузијасти чија заедничка цел е подобро велосипедско Скопје, продолжува со активности за кревање на свеста и промовирање на културата на користење велосипед како превозно и рекреативно средство.
Read more

Поставени велосемафори на реновираната улица „Никола Карев“

На улицата „Никола Карев“ во населбата Пролет, на постоечките семафори кај Транспортен центар, деновиве беа поставени нови лантерни наменети за велосипедистите.
Read more
filter

Отворен првиот Велоштад во Скопје

Кај Транспортниот центар никна првиот Велоштад во македонската метропола.
Read more

Вело проблеми: Што кога улицата е тесна или нема велосипедска патека?

Бројот на граѓани кои користат велосипед како основно превозно средство постојано расте, што е голем плус за секој модерен град.
Read more
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more