земјотрес

Почуствувана серија земјотреси во преспанското епицентрално подрачје

Read more

Земјотрес во Преспа

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска, во 0 часот и 32 минути по полноќ регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 120 км јужно од Скопје, во епицентралното подрачје Преспа, со Рихтерова локална магн
Read more
play_arrow

Жена во Јапонија извлечена од урнатините пет дена по земјотресот, има над 90 години

Жена на 90-годишна возраст, заробена под урнатините пет дена по силниот земјотрес во Централна Јапонија, е спасена против сите шанси. Но, денеска се очекува дека снегот и невремето ќе ги отежнат спасувачките напори.
Read more

Се тресе Балканот: Слаб земјотрес кај Вараждин, неколку часа претходно и во Србија

Земјотрес со јачина од три степени според Рихтеровата скала е регистриран во текот на ноќта кај Вараждин во Хрватска.
Read more

Најмалку 30 мртви во Јапонија, многу куќи уништени, 45 илјади домови без струја

Во силниот земјотрес што ја погоди централна Јапонија на Нова година загинаа најмалку 30 луѓе, а потрагата по преживеани под урнатините продолжува. Најмалку 45 илјади домови се без струја.
Read more
filter

28 декември 1908, регистриран најсилниот земјотрес во Европа

Во 5 часот и 20 минути утрото на 28 декември 1908 година се случил најсилниот земјотрес некогаш регистриран на европско тло.
Read more

Земјотрес во Косово, почувствуван во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава во 4 часот и 36 минути регистрираше земјотрес чиj епицентар се наоѓа во Република Косово, на 20 километри северозападно од Скопје, со Рихтерова локална магнитуда од 2,3 степени.
Read more

Земјотрес регистриран утринава во Скопје

Слаб земјотес од 2,2 степена според Рихтер, според првичните резултати, е регистриран утрово во 9:54 часот во Скопје. Земјотрес бил на 5 километри длабочина со епицентар 4 километри североисточно од Скопје.
Read more

Нов земјотрес на Закинтос, сега посилен - од 4,4 степени

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала го погоди  грчкиот остров Закинтос, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки институт.
Read more

Земјотрес го погоди островот Закинтос

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Закинтос.
Read more
play_arrow

Исланд на работ на пукање, се чини дека ерупцијата е неизбежна, отворени дупки насекаде

Во последните неколку дена земјотресите на Исланд не престануваат, имаше денови кога земјата се тресеше речиси 1.000 пати, а се стравува и од ерупција.
Read more

Земјотрес откри огромна скулптура со змиска глава од Ацтеките под универзитетот во Мексико Сити

Минатогодишниот земјотрес откри големо изненадување под Правниот факултет во денешен Мексико Сити: огромна, шарена змиска глава од Ацтечкото Царство.
Read more