Тоскански батаци во сос од спанаќ, лук и пармезан

За ручек ви предлагаме да направите батаци на тоскански начин, неверојатно сочно месо во ароматичен сос.

Италијанците се вистински уметници кога станува збор за правење храна. Совршено комбинираат различни намирници, а едно од најпознатите јадења им е тосканското пилешко. Ви пренесуваме уште еден рецепт за ова јадење од Тоскана, а ви препорачуваме да го направите со батаци. Тие се многу посочни од белото месо, а крчкањето во ароматичен сос само им дава посебен вкус. Можете да ги послужите со компири или салата.

Потребни состојки:

 • 2 батака (без кожа и коски)
 • малку брашно
 • 1 лажица путер
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 1 лажичка мелена пипер
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 лажица сенф
 • 250 мл зеленчуков булјон
 • 1-2 лажици сушени домати
 • спанаќ
 • 1 лимон
 • 100 мл павлака за готвење
 • малку свеж босилек
 • пармезан
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Ако не сте купиле исчистени батаци, тогаш тргнете ја кожата и отстранете ги коските. Зачинете со сол и бибер од двете страни, па посипете со брашно. Добро втријте го во месото.

Во тава загрејте малку маслиново масло и растопете го путерот. Потоа додадете ги батаците и пржете од двете страни додека не бидат готови. Извадете ги батаците од тавата.

Во тавата додадете оригано и мајчина душица (ако немате свежа, можете да користите и сушена). Потоа додадете мелена пипер, толчено лукче, доматна паста и сенф. Сè добро измешајте. Истурете го булјонот (коцката за супа измешајте ја со топла вода) и кога ќе почне да врие, вратете го месото.

Потоа во тавата додадете ги сечканите сушени домати, кора од лимон, павлака за готвење и измешајте. Се динста околу 10 минути, па се додава спанаќот и се промешува. Околу 5 минути пред крајот додадете рендан пармезан и свежи листови босилек.

Remote video URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Рецепти

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
 • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе