Волстрит претпазлив – дали повторно ќе се зголемат каматните стапки?

На Волстрит, берзанските индекси останаа главно непроменети во понеделникот, бидејќи инвеститорите останаа внимателни пред состанокот на американската централна банка за каматните стапки и новите економски проценки.

Dow Jones зајакна 0,02 отсто, на 34.624 поени, додека S&P 500 порасна за 0,07 отсто, на 4.453 поени, а индексот Nasdaq 0,01 отсто, на 13.710 поени.

Инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред состанокот на американската централна банка, кој започнува денеска, а завршува утре.

Со оглед на тоа што инфлацијата постепено забавува, на пазарот се смета речиси сигурно дека ФЕД нема дополнително да ги зголемува каматните стапки од сегашното ниво од 5 на 5,25 отсто оваа сесија.

Дополнително, пазарот на пари проценува дека има 67 отсто шанси да не ги зголемат ниту во ноември.

Сепак, инвеститорите се претпазливи бидејќи секогаш се можни изненадувања, а по оваа седница ФЕД ќе објави нови квартални проекции за економските движења, како и проценки за каматните стапки.

Инвеститорите се надеваат дека проекциите за камати ќе бидат пониски отколку што се сега.

Со нетрпение чекаме што ќе каже претседателот на ФЕД Џером Пауел на прес-конференцијата во среда.

„Коментарите на Пауел може да предизвикаат големи потези на пазарот во една или друга насока, така што не сакате да бидете на погрешна страна“, вели Питер Туз, претседател на инвестицискиот совет на Чејс, објаснувајќи ја претпазливоста на инвеститорите.

И на европските берзи вчера паднаа цените на акциите. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,76 отсто, на 7.652 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,05 отсто, на 15.727 поени, а париски CAC за 1,39 отсто, на 7.276 поени.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Читај повеќе
  • play_arrow

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Читај повеќе

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе