Xiaomi подготвува смартфон со камера од 144 мегапиксели

Компанијата Xiaomi подготвува нов смартфон кој ќе има главна камера од 144 мегапиксели.

Се верува дека се работи за моделот Mi 10S Pro или Mi CC10 Pro кој ќе добие камера од 144 MP, но засега нема нови официјални информации. Сепак, Xiaomi е познат како еден од водечките технолошки гиганти кои произведуваат камери со голем број на мегапиксели.

Mi 10 Pro и Mi CC9 Pro имаат камера од 108 MP. Меѓутоа, не секогаш бројот на мегапиксели е доволен за добри фотографии, а доказ за тоа се смартфоните на Apple и Google.

Xiaomi Mi Note 10 беше прв смартфон со камера од 108 MP, а се појави во ноември минатата година. 

Засега нема информации кога ќе се појави новиот смартфон на Xiaomi.

Од компанијата неодамна ја претставија новата серија Мi 10, воедно и Mi 10 Lite 5G - најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Мобилни

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Read more

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Read more

Realme го претстави евтиниот смартфон C17 со одлична батерија

Read more

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Read more

Гик

  • filter

Apple ја отвори првата продавница што плови на вода

Читај повеќе

Јапонската компанија Fujifilm има лек со кој се крати лекувањето од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило доколку Сонцето би било помало од Земјата?

Читај повеќе

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Читај повеќе

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе