Xiaomi подготвува смартфон со камера од 144 мегапиксели

Компанијата Xiaomi подготвува нов смартфон кој ќе има главна камера од 144 мегапиксели.

Се верува дека се работи за моделот Mi 10S Pro или Mi CC10 Pro кој ќе добие камера од 144 MP, но засега нема нови официјални информации. Сепак, Xiaomi е познат како еден од водечките технолошки гиганти кои произведуваат камери со голем број на мегапиксели.

Mi 10 Pro и Mi CC9 Pro имаат камера од 108 MP. Меѓутоа, не секогаш бројот на мегапиксели е доволен за добри фотографии, а доказ за тоа се смартфоните на Apple и Google.

Xiaomi Mi Note 10 беше прв смартфон со камера од 108 MP, а се појави во ноември минатата година. 

Засега нема информации кога ќе се појави новиот смартфон на Xiaomi.

Од компанијата неодамна ја претставија новата серија Мi 10, воедно и Mi 10 Lite 5G - најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Гик

  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе