За нестрпливи гурмани: Брзо и вкусно пилешко со пржена зелка

Ова јадење е готово за само половина час, а ако немате бела зелка можете да користите и црвена.

Пилешкото со зелка е идеално ако сакате лесни, вкусни јадења направени во една тава. Не содржи глутен и содржи протеини и зеленчук, а бидејќи се пржи во тава е многу вкусно.

Потребни состојки:

 • 680 гр пилешки батаци (без коски и кожа)
 • зачини (сол, кромид во прав, лук во прав + црвена пипер)
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 среден кромид (сечкан на коцки)
 • 4 чешниња лук
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 средна главица зелена зелка (тенко исечкана)
 • 2 средни моркови (крупно изрендани)
 • 180 мл пилешки булјон
 • 2 лажички црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • свеж магдонос (за декорација)

Подготовка:

Исечете го пилешкото на мали парчиња. Зачинете ги обилно со сол, кромид во прав, лук во прав и црвена пипер.

Загрејте го маслото во голема длабока тава. Кога е жешко, додадете го пилешкото и пржете 6 минути - или додека не порумени од двете страни. Потоа додадете толчен лук и пржете 2 минути. Промешајте го лукот 30 секунди, а потоа сипете го доматното пире.

Ставете ги и измешајте ги парчињата зелка минута-две додека не се замачкаат и малку се исушат, а потоа измешајте ги и парчињата морков и на крајот додадете го булјонот и зачините. Оставете да зоврие и намалете ја топлината за да продолжите со готвењето, со повремено мешање, околу 10-15 минути или додека течноста не испари.

Украсете со магдонос и уживајте!

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Рецепти

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе