Цената на нафтата порасна на 81 долар поради шпекулациите за саудиска понуда

Цените на нафтата денеска на меѓународните пазари пораснаа на 81 долар, бидејќи трговците шпекулираа дека Саудиска Арабија ќе продолжи да ја намалува понудата на почетокот на следната година поради знаците за слабеење на побарувачката.

На лондонскиот пазар цената на барелот со датуми на испорака во јануари по пладне порасна за 99 центи и изнесуваше 81 долар. На американскиот пазар барелот со датуми на испорака во декември се тргува по 93 центи повисока цена, по 76,67 долари.

Во втората половина од неделата, трговците беа загрижени од знаците на слабеење на побарувачката во САД и Кина.

Акциите во САД пораснаа минатата недела за речиси 13 милиони барели, според извори кои се повикуваат на податоци од здружението на производители на API, а американската влада сега очекува благ пад на потрошувачката оваа година, за 300.000 барели дневно.

Увозот на нафта во Кина силно порасна во октомври, но трговците беа загрижени од веста дека рафинериите во најголемиот светски купувач на сурова нафта побарале од најголемиот светски извозник, Саудиска Арабија, помалку нафта за декември.

„Стравовите од прекини во производството поради конфликтот на Блискиот Исток отстапија место на загриженоста за побарувачката“, велат аналитичарите на Комерцбанк.

Во такви услови на пазарите веќе се шпекулира со исходот од состанокот на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници за производствена политика, што ќе се одржи на 26 ноември. Фокусот е на Саудиска Арабија, која неодамна одлучи да го намали производството во декември.

„Според наше мислење, постои зголемена шанса Саудиска Арабија еднострано ... да го намали производството во добар дел од првиот квартал на 2024 година, со оглед на обновената загриженост на пазарот за кинеската побарувачка и пошироката макроекономска перспектива“, вели Хелима Крофт од RBC Capital Markets.

Одделно, ОПЕК објави дека барел од нафтената кошница на нејзините членки во четвртокот се намали за 1,05 долари на 83,22 долари.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Бизнис

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Read more

На Волстрит индексите речиси непроменети

Read more

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе