Чимичури: Печено пилешко на аргентински начин - со тиквички

Аргентинското печено пилешко со тиквички се прави со ароматичен сос, што го прави ова јадење различно.

Печеното пилешко со тиквички на аргентински начин се прави така што сè заедно се пече во тава. Суштината на ова печено пилешко е во сосот наречен чимичури, кој се прави од свежи билки, оцет и лук.

Потребни состојки:

 • 1 кг пилешки батаци или стекови
 • 800 гр тиквички, излупени и многу тенко исечени
 • 2 црвени кромида, ситно сечкани
 • 3 лажици маслиново масло
 • 2 лажички листови мајчина душица
 • сол
 • бибер

за сосот:

 • 1 чешне лук (ситно сечкано)
 • 1 лажичка суво оригано
 • 2 лажици бело вино или јаболков оцет (плус уште ако е потребно)
 • сок од половина лимон
 • ½ лажичка лута пиперка
 • 1 нишка магдонос
 • 1 шалот (француски кромид, ситно сечкан)
 • 70 мл маслиново масло
 • сол

Подготовка:

Прво изматете ги сите состојки за сосот додека не се изедначи, додадете сол, плус повеќе оцет по вкус и повеќе масло, доколку е потребно. Доколку немаше шалот користете обичен кромид.

Половина од сосот измешајте со пилешкото во сад за да се премачка месото, покријте го и оставете го да се маринира во фрижидер најмалку 1 час, иако колку подолго, толку подобро. Извадете го пилешкото од фрижидер околу 20 минути пред да планирате да го готвите.

Загрејте ја рерната на 180°C. На голем плех измешајте ги тиквичките и кромидот со 2 лажици маслиново масло и сите листови мајчина душица, па зачинете со сол и бибер. Одозгора ставете го пилешкото, прелијте го со преостанатата 1 лажица маслиново масло, па повторно зачинете со сол и бибер. Печете 35-40 минути, или додека пилешкото не е целосно сварено и меко. Додадете уште зачини доколку е потребно, а потоа прелијте го со преостанатиот сос за да го послужите.

За чимичури пилешкото рецептите варираат во состојките, но не драстично. Можете да го направите и овој:

Remote video URL
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • play_arrow
 • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе