Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Нашиот Сончев Систем е прилично интензивно место. Има милиони објекти кои се движат наоколу, од планети, до месечини, до комети и астероиди, а секоја година откриваме се повеќе објекти (обично мали астероиди или брзи комети) на кои Сончевиот Систем им е дом.

Астрономите пронајдоа осум големи планети до 1846 година, но тоа не нè  спречува да бараме повеќе.

Во изминатите 100 години, пронајдовме помали далечни тела кои ги нарекуваме џуџести планети, како што сега го класифицираме Плутон.

Откривањето на некои од овие џуџести планети ни даде причина да веруваме дека нешто друго може да демне во периферијата на Сончевиот Систем.

Дали е можно да постои деветта планета?

Има добра причина зошто астрономите поминуваат стотици часови обидувајќи се да ја лоцираат деветтата планета, позната и како „Планета Девет“ или „Планета Икс“. И тоа е затоа што сончевиот систем каков што го знаеме навистина нема смисла без него, пишува Science Alert.

Секој објект во нашиот Сончев Систем орбитира околу сонцето. Некои се движат брзо, а некои бавно, но сите се движат според законите на гравитацијата.

Колку е нешто потешко, толку повеќе има гравитација, а гравитацијата на планетата е толку голема што влијае на тоа како работите се движат околу неа.

Ова е она што ние го нарекуваме „гравитациона сила“. Земјината гравитациона сила е она што држи сè на земјата.

Исто така, нашето Сонце ја има најголемата гравитациона сила од кој било објект во Сончевиот Систем, и во основа ова е причината зошто планетите орбитираат околу него.

Преку нашето разбирање на гравитационата сила, ја добиваме нашата најголема трага за можна Планета Икс.

Неочекувани однесувања

Кога гледаме во навистина далечни објекти, како што се џуџестите планети зад Плутон, откриваме дека нивните орбити се малку неочекувани.

Тие се движат во многу големи елиптични орбити, се групирани заедно и постојат под агол во споредба со остатокот од Сончевиот Систем.

Кога астрономите користеа компјутери за да ги моделираат гравитационите сили потребни за овие објекти да се движат вака, тие открија дека за тоа ќе биде потребна планета најмалку десет пати поголема од Земјата.

Тоа е прилично возбудливо откритие, но сите се прашуваат - каде е таа планета?

Научниците ширум светот со години трагаат по видливи докази за Планета Икс.

Врз основа на компјутерски модели, се проценува дека Планета Икс е најмалку 20 пати подалеку од Сонцето отколку Нептун.

Научниците се обидуваат да го откријат барајќи сончева светлина што може да ја рефлектира, исто како што Месечината сјае ноќе од рефлектираната сончева светлина.

Меѓутоа, бидејќи Планета Икс е толку далеку од Сонцето, се очекува да биде многу слаба и тешко да се види дури и со најдобрите телескопи на Земјата.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Наука

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Read more

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Read more

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Read more

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе