Египќаните се обидувале да лечат рак пред 4000 години

Древните Египќани се обиделе да го разберат и лекуваат ракот пред повеќе од 4.000 години, веруваат научниците.

Истражувачите пронашле траги од засекување на черепот околу голема лезија за која се верува дека е предизвикана од канцероген израсток.

Тие, исто така, пронајдоа 30 помали лезии низ черепот, што сугерира дека ракот се проширил. Черепот му припаѓал на маж кој имал околу 30 до 35 години кога починал, велат истражувачите.

Старите Египќани можеби се обиделе да оперираат тумор

Истражувачите известуваат дека засеците најверојатно биле направени со остар предмет, што укажува на тоа дека древните Египќани можеби се обиделе да го оперираат туморот.

„Кога првпат ги погледнавме парчињата под микроскоп, не можевме да веруваме што гледаме“, вели Татјана Тондини, истражувач на Универзитетот во Тубинген во Германија.

Но, Едгард Камарос, палеопатолог на Универзитетот во Сантијаго де Компостела во Шпанија, рече дека хируршките засеци би можеле да бидат резултат на медицинска обдукција за да дознае повеќе за болеста по смртта.

„Двете можности откриваат хируршка интервенција тесно поврзана со тумори - и тоа е неверојатно“, рече тој.

„Ова откритие е единствен доказ за тоа како древната египетска медицина се обидела да се справи или да го истражи ракот пред повеќе од 4.000 години.“

„Ова е извонредна нова перспектива во нашето разбирање на историјата на медицината“, вели тој.

Според истражувачкиот тим, нивното истражување, објавено во списанието Frontiers in Medicine, сугерира дека иако ракот често се смета за болест предизвикана од човекот, предизвикана од фактори на животната средина, како што се загадувањето и исхраната, болеста влијаела и на древните цивилизации.

Камарос, водечки автор на студијата, рече: „Вистина е дека ракот се перцепира како модерна болест, главно поврзана со западните навики и канцерогените фактори на животната средина. Сепак, ракот е со нас од почетокот, на многу начини. Дури и диносаурусите страдале од рак“.

Старите Египќани биле познати по тоа што биле многу вешти во медицината и имале напредно познавање на анатомијата и хирургијата.

Доказите сугерираат дека тие биле во можност да идентификуваат, опишат и лекуваат рани, болести и фрактури и да нанесат забни пломби. Но, ракот уште бил граница на медицинското знаење, велат истражувачите.

Анализиран е уште еден череп

Тие анализирале и друг череп, стар повеќе од 2.000 години, кој припаѓа на жена која можеби имала над 50 години.

Ова откри голема лезија во согласност со канцероген тумор кој ја уништил коската, според тимот.

„Знаеме дека станува збор за рак врз основа на карактеристиките на лезиите на тие коски, кои најчесто се поврзани со формирање и уништување на коските“, рече Камарос. „Кога ги анализиравме коскените структури со микро-КТ скен внатре, откривме многу јасни канцерогени карактеристики.“

Двата черепа потекнуваат од колекцијата Duckworth на Универзитетот во Кембриџ, во која се наоѓа една од најголемите колекции на човечки останки во Велика Британија.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Наука

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Read more

Најстариот пештерски цртеж откриен во Индонезија

Read more

Што е квантна технологија? 6 примери од секојдневниот живот

Read more

НАСА испраќа „вештачка ѕвезда“ во орбитата на Земјата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе