Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Кинеските научници постигнаа технолошки пробив со развивање на тродимензионална електронска кожа, која може да се нанесува директно како гипс.

Оваа технологија може да се користи за следење на податоците за здравјето на луѓето во реално време со потенцијални апликации во биомедицинската дијагностика и хуманоидните роботи. Како замисла на професорот Чан Јихуи од Универзитетот „Цинхуа“, електронската кожа е способна да декодира и да насетува 3 механички сигнали: притисок, триење и напрегање.

Зборувајќи за развојот, професорот Чан откри дека електронската кожа е нов тип на сензор кој ги имитира сензорните функции на човечката кожа.

„Во иднина може да се стави на врвовите на медицинските роботи за рана дијагноза и третман, но и како фластер на кожата за следење на здравствените податоци како што се нивото на кислород во крвта и отчукувањата на срцето во реално време. Електронската кожа има многу тактилни рецепторски клетки, кои се густо распоредени и имаат тродимензионална просторна дистрибуција и кои можат точно да ги согледаат надворешните дразби“, вели Чан.

Декодирањето на сигналите за притисок, триење и деформација беше значаен предизвик во развојот на оваа технологија. Новата електронска кожа ја надминува оваа пречка благодарение на структурата која имитира човечка кожа, која се состои од епидермис, дермис и поткожно ткиво.

Различни типови на електронска кожа се видени претходно, а меѓу нив е забележителна онаа развиена во „Стенфорд“. Оваа кожа има способност директно да комуницира со мозокот и да го имитира сензорниот фидбек на вистинската кожа.

„Ние бевме инспирирани од природниот систем и сакавме да го имитираме. Можеби еден ден ќе им помогнеме на пациентите не само да ја вратат моторната функција, туку и да ја вратат сензацијата“, вели Веичен Ван од Универзитетот „Стенфорд“.

Сепак, Чан тврди дека неговата иновација оди подалеку и може да го имитира сетилниот фидбек на вистинската кожа. Неговиот тим забележал дека кога електронската кожа допира надворешен објект, повеќе сензори работат заедно.

Сигналите собрани од сензорите минуваат директно низ низа преноси и извлекувања, а потоа се комбинираат со алгоритми за длабоко учење. Овој процес и овозможува на електронската кожа прецизно да ја открие мекоста, тврдоста и обликот на предметот.

Тагови
реклама

Наука

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Read more

Египќаните се обидувале да лечат рак пред 4000 години

Read more

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Read more

Гавраните знаат да бројат на глас

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе