НБА 2022/2023

Денвер на крилјата на трипл-дабл мајсторот Јокиќ го победи и Портланд

Кошаркарите на Денвер Нагетс на домашен терен го победија Портланд Треил Блејзерс со 122:113, а српскиот центар Никола Јокиќ одигра уште една одлична партија остварувајќи нов трипл-дабл учинок.

Денвер малку подобро го отвори натпреварот и уште на самиот старт поведе. По првата четвртина предноста изнесуваше само 3 поени (34:31), за до полувремето домашната екипа да има водство од 6 поени, иако во одредени моменти изнесуваше и малку повеќе (73:67).

URL

Во третиот период Денвер за првпат стигна до двоцифрена предност и благодарение на тоа успеа целосно да го контролира натпреварот и на крајот да победи.

Најефикасен во победничкиот тим беше Никола Јокиќ, кој натпреварот го заврши со 36 поени, 12 скока и 10 асистенции, со што забележа нов трипл-дабл учинок, додека кај поразениот тим се истакна Лилард кој постигна 44 поени.

Ова беше седма последователна победа за Денвер, кој останува лидер во Западната конференција со скор 31-13, за една победа пред Мемфис Гризлис, кој пак има натпревар помалку и е во подобра серија од 10 победи во низа.

Синот на Леброн им се претстави на НБА тимовите: Лажел дека е 9 см повисок

Пиров трипл-дабл на Дончиќ оти киксна кога најмногу беше потребен - Оклахома израмни на 2-2