Дончиќ по тројката за победа: Не пцуев, зборував на словенечки

Со тројка преку најдобриот одбранбен играч во лигата Руди Гиберт на три секунди до крајот Лука Дончиќ им донесе победа на Далас Маверикс од 109:108 на гостувањето кај Минесота Тимбервулфс и водство од 2:0 во финалето на Западот.

Словенецот заврши со 32 поени, 13 асистенции и 10 скока, што е негов петти трипл-дабл во овие плеј-оф, колку и сите други играчи во лигата заедно.

Во последниот напад на Далас, при заостанување од два разлика, Дончиќ „намириса“ можност да го нападне Гоберт, кој е многу поранлив во широк простор отколку под кошот. Тој го повика Дерек Лајвли во блокот, а Гобер, наместо да остане пред него, се обиде да му ја одземе левата страна на Дончиќ за пенетрација.

Тројка за победа

Тоа му овозможи на Лајвли да трча кон кошот, да го повлече главниот чувар на Дончиќ, Џејден МекДаниелс и да го остави Гоберт сам на милоста на Словенецот. Со четири дриблинзи лево-десно, Лука го исфрли Гоберт од рамнотежа и откако направи чекор назад, му создаде огромен простор да шутира непречено за победа.

Remote video URL

„Не одлучувам ништо пред акцијата, туку гледам што ќе ми даде одбраната. Не беше договор да се оди на шут за победа, но знаев дека морам да стигнам до моето омилено место и да забијам од чекор наназад. Имам многу верба во тој шут и тоа беше тоа“, изјави Дончиќ по натпреварот. „Му реков на Лајвли да дојде во блок, знаев дека Гоберт ќе ме преземе мене, тоа е она што го сакавме“.

„Кој го рече тоа, јас? Не...“

Со сите камери кои го покриваа натпреварот, лесно можеше да се најде кадар во кој ќе може да се прочита пораката на Дончиќ до Гоберт: „Да ти е*ам мајката, не можеш мене да ме дочуваш!“ Од Дончиќ беше побаран коментар на прес-конференцијата.

„Кој го рече тоа? Јас? Не, зборував на словенечки", се обиде да се извлече Дончиќ.

Remote video URL

По неговата тројка, домашните имаа уште три секунди да се обидат да возвратат, а тројката ја шутна Наз Рид, кој претходно погоди седум од девет обиди. Сепак, овој застана на работ. На што размислуваше Дончиќ додека топката леташе кон кошот?

„Не размислував, за малку ќе се онесвестив“, им се насмеа на новинарите исцрпениот Дончиќ.

Ги пофали своите соиграчи, особено дебитантот со кој играше за победа

Тој ги пофали бројните соиграчи, Ирвинг, кој беше подготвен да шутира во случај Дончиќ да биде удвоен, Гафорд и Вашингтон, кој ја подигна одбраната на Далас на повисоко ниво по пристигнувањето во февруари, а особено новајлијата Лајвли, со која играше акција за победа.

„Лудо е колку е добар. Да не заборавиме дека е дебитант. Не направи еден, не два, туку три чекори напред оваа сезона, има огромен потенцијал и среќни сме што го избравме на драфтот“, изјави Дончиќ за младиот центар кој Далас лани го пропушти плеј-офот за да има шанса да го драфтува.

Remote video URL
Никогаш поблиску до финалето

Дончиќ никогаш не стигнал толку далеку во НБА плеј-офот. Пред две години, Мавс стигнаа и до финалето на Западната конференција, но тогаш успеаја само една утешна победа во серијата против евентуалниот шампион Голден Стејт Вориорс. Сега веќе имаат двајца во иста фаза, односно само двајца ги делат од финалето.

„Одлично е, но победивме само две од потребните четири. Треба да останеме фокусирани само на третиот натпревар и да не гледаме понатаму во иднината“, изјави Лука.

Третиот натпревар ќе се игра ноќта од недела кон понеделник, а четвртиот два дена подоцна и двата во Далас. Тоа значи дека Далас веќе може да ги заврши „волците“ пред своите навивачи, но не заборавајте дека Минесота победи на пет од шесте гостувања овој плејоф, вклучувајќи три од четири против минатогодишниот шампион Денвер.

реклама

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Кошарка

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе