File Explorer за Windows 11 доби еден куп промени

Сè уште се сеќаваме дека првите промени на File Explorer на Windows 11 не беа многу добро прифатени од корисниците.

Поради ова, Microsoft беше принуден да ја модифицира апликацијата со текот на времето и да одговара на критиките, па беше додаден нов дел Home, поддршка за повеќе формати на датотеки, нов Details панел и неколку други функции.

Дефинитивно, со очекување на пристигнувањето на 24H2 верзијата на Windows 11, потврдено е дека на промените на File Explorer не им дојде крајот, па ќе имаме нов сет на функции. Мора да се признае дека некои од нив се навистина интересни, но можете сами да се уверите во остатокот од текстот, каде што ќе го опишеме секој одделно.

Обележувачи во контекстното мени

Старото контекстно мени во File Explorer имаше икони кои означуваат copy/paste и други дејства. Во однос на практичноста, тоа беше навистина добар начин да се искористи помалку простор и да се ослободи со контекстното мени, но самите икони се малку збунувачки во оваа форма.

Со Windows 11 24H2, овој изглед на контекстното мени ќе се промени и ќе се додадат обележувачи на споменатите икони. Обележувачите ќе се појават веднаш под иконите, така што е полесно да се идентификува дејството што сакате да го преземете без да кликнете на погрешна.

Copilot во File Explorer

Copilot може да идентификува кој било копиран текст и да претстави можности за негово сумирање, објаснување или дополнително форматирање.

Во 24H2 верзијата на Windows 11, оди чекор понатаму и ќе биде можно да се испрати која било датотека од File Explorer до Copilot директно користејќи го контекстното мени.

Ќе биде потребно само да кликнете со десното копче на датотеката и да изберете Copilot > Send to Copilot од контекстното мени.

Попогодно решавање на имињата на екстрахирани датотеки

Ако сакате да извлечете датотеки од архивирана папка на Windows и би имало проблем затоа што имаат исти имиња, не можете да ја завршите операцијата за сите датотеки.

На Windows 11 24H2 овој мал проблем е поправен и сега ќе можете да го прескокнете дејството или да ги преименувате сите датотеки во локацијата. Тоа е сличен принцип на полето за избор што се појавува при копирање датотеки во локација на папка.

Уредување метаподатоци на PNG-датотеки

File Explorer ќе има поддршка за уредување на метаподатоци на PNG-датотеки и други формати на слики како JPG. Ќе можете да додавате ознаки, оценки, да го менувате насловот на фотографијата и да менувате многу други детали.

Креирање архиви TAR и 7z

Windows 11, верзија 23H2, има поддршка за голем број формати на архиви, вклучувајќи RAR, TAR и многу други. Мал недостаток е тоа што не можете да креирате архивска карта од нив.

Архивирањето RAR сè уште нема да биде достапно во верзијата 24H2 на Windows 11, но истото ќе можете да го направите со TAR и 7z формати. Ќе изберете датотека или повеќе датотеки и ќе кликнете на опцијата Compress. Подолу ќе можете да изберете кој формат го сакате, а TAR и 7z се некои од можните опции.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Вести

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Read more

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе