Инвентивен шофер на денот

Американецот Омид Садегпур, поранешен студент на МИТ, дизајнираше соларен панел што се преклопува за неговиот Tesla Model Y, за кој верува дека може да обезбеди опсег до 20 милји дневно без потреба од полнење на батеријата.

Здружувајќи се со Џеран Брус од Forged Makerspace со седиште во Калифорнија, тие го направија прототипот Beta 1 користејќи дрвена рамка и телескопски цевки од јаглеродни влакна за распоредување на девет флексибилни панели од 175 W кога автомобилот е паркиран.

Целиот склоп тежи помалку од 75 кг и е дизајниран да се вклопи во стандарден американски паркинг простор. Може да се преклопи во облик на покривна кутија за помалку од една минута, а како изгледа можете да видите на веб-страницата Dartsolar.

Omid Sadeghpour has designed a fold-out solar array for his Tesla Model Y, which he believes can provide up to 20 miles...

Posted by Technology Innovation on Monday, February 12, 2024

Садегпур проценува дека овој панел може да додаде околу 6 kWh енергија на батеријата секој ден, што дава приближно 20 милји (32 км) возење со соларна енергија. Сепак, важно е да се напомене дека ова во моментов е сам проект и е далеку од подготвен за масовно производство.

Прототипот Beta1 седи доста високо на покривот кога е преклопен – точно 11 инчи (28 см) – што секако влијае на целокупната аеродинамика, па прашање е дали губи онолку колку што добива.

Тимот моментално развива втор прототип со рамка за поддршка од јаглеродни влакна што ќе биде околу половина од таа висина кога е во режим на возење. Садегпур сподели на Reddit дека планира да ги понуди нацртите за Beta1 на неговата веб-страница Dartsolar.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе