ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ПАРИЗ 2024

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Трикратниот МВП на НБА, кошаркарот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, ќе игра за репрезентацијата на Србија на претстојните Олимписки игри во Париз.

Пред три дена Нагетс беа елиминирани во полуфиналето на плеј-офот на Западот, откако беа поразени од Минесота Тимбервулвс со 4:3 во партии и нема да ја бранат титулата во НБА.

По тој натпревар Јокиќ беше прашан за настапот на Олимписките игри.

„Не знам, ќе видиме, мора да размислам“, изјави актуелниот МВП на НБА додека превртуваше очи.

Сепак, како што дознава MaxBet Sport, Јокиќ на Олимписките игри сепак ќе игра за Србија.

Овој извор наведува дека најдобриот НБА кошаркар до крајот на неделата треба да пристигне во Србија, каде со семејството во Сомбор ќе го чека почетокот на подготовките на националниот тим на 24 јуни во Стара Пазова.

Јокиќ последен пат за Србија играше на ЕвроБаскетот во 2022 година кога Србите шокантно беа елиминирани од Италија во осминафиналето.

Селекторот на Србија, Светислав Пешиќ за Б92 ја демантираше оваа информација.

„Твитер новинар објави лажна вест… Навреме ќе добиете вистински информации“.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе