Која е функцијата на малите капаци кај новите автомобили?

Има мал капак се наоѓа на предниот и задниот дел на новите автомобили.

Тоа е елемент кој помага во транспортот на возилата во случај на итност.

Кога ќе се извади капакот, одоздола има навој кој оди до куката, која обично се наоѓа во багажникот и се користи за влечење на возилото.

Претходно, автомобилите имаа метален прстен кој се гледаше однадвор на задниот дел од возилото, но денес овој задолжителен дел од хардверот на автомобилот е скриен - од естетски причини.

Регулативите на Европската Унија го наведуваат овој капак и можноста за влечење на автомобилот како услов без кој не може да се излезе на пазарот. Се споменува кука или „око“, кое мора да овозможи поврзување со јаже или шипка за влечење. На другите пазари, како што е САД, ова барање не постои, но многу производители сè уште имаат капаци на нивните возила.

Условот на ЕУ е содржан во регулативата 1005/2010, а последната бројка ја означува годината од стапувањето во сила на оваа регулатива. Според него, точката на прицврстување на возилото мора да издржува еквивалент на најмалку половина од максималната технички дозволена тежина на возилото.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе