Корисниците на WhatsApp можат да ги сокријат своите IP адреси за време на повиците

Најновата верзија на WhatsApp за уреди со Android и iOS сега ја поддржува опцијата за криење на IP адресата на корисникот.

Новата функција ќе ја сокрие IP адресата на корисникот од трети страни при повици преку серверите на WhatsApp, како и нивната вистинска локација.

WhatsApp, исто така, додава нова функција за приватност која им овозможува на корисниците да ги замолчат повиците од непознати броеви. Оваа функција ќе блокира уште пософистицирани сајбер напади врз податоците на корисниците.

За да ја активирате новата функција Protect IP address in calls, потребно е да изберете Settings, Privacy, Advanced и на крајот Protect IP address in calls.

Треба да се има предвид дека процесот на пренос на повици преку серверите на WhatsApp ќе го намали квалитетот на повикот.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Вести

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Read more

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Read more

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе