Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Lamborghini одлучи да го повлече својот теренец Urus поради хаубата што може да се отвори, па дури и да се откачи при побрзо возење.

Повлекувањето ги опфаќа моделите Urus Performante (2023 - 2024) и Urus S, вкупно 2.133 теренци, но Lamborghini смета дека само 2 отсто од овие автомобили го имаат споменатиот дефект.

Проблемот лежи во нитните на механизмот за затворање на хаубата. Откриено е дека навртките може да имаат одредена деформација поради неконзистентен процес на производство од страна на добавувачот.

Овој проблем може да овозможи формирање на мали празнини помеѓу хаубата и предниот браник при брзина до 150 км/час, а зголемениот проток на воздух може да го преоптовари механизмот за затворање на хаубата и да предизвика дефект. Во тој случај, хаубата би можела да се отвори и да го замати погледот на возачот и да го оштети шофершајбната, а можно е и целосно да се одвои од возилото и да ги загрози другите возачи на патот.

Lamborghini дознал за потенцијалниот проблем во август минатата година и добил две поплаки во Европа поврзани со неусогласеност на хаубата и предниот браник на Urus, поради што е покрената истрага кај добавувачот. Lamborghini не можеше да најде дополнителни случаи и работеше со добавувачот за да го подобри процесот на производство.

Меѓутоа, во февруари, хауба на Urus во Индонезија целосно се откачи со голема брзина, што го натера Lamborghini да започне нова истрага и да открие неисправни нитни во механизмот за затворање.

Lamborghini ќе ги извести сопствениците на погодените возила кон крајот на јуни и почетокот на јули и ќе ги советува да направат проверка. За да се реши проблемот, можеби ќе биде потребно да се поправи аспираторот или да се инсталира потпорната плоча на механизмот или и двете. Добавувачот започна со производство на поцврсти делови на почетокот на февруари.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе