Книги

Снежана Стојчевска: Поезијата е огледало и на крајот секој ќе си се види себе во неа

Неодамна од печат излезе „Празно место“, новата книга на поетесата Снежана Стојчевска, во издание на „Современост“.
Read more
play_arrow

15-те најимпресивни библиотеки во светот

Библиотеката е збирка на материјали, книги или медиуми кои се достапни за употреба, а не само за изложување.
Read more

Кое е најдоброто време за читање?

Во денешниот брз ритам на живеење, на многумина им е тешко да одвојат време за читање. Но кога знаеме колку тоа може да биде позитивно за нашата психа, вреди да се потрудиме.
Read more

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Скопје, 7 мај 2022 (МИА) – Богата програма на книги погодна за сите читателски вкусови, разни работилници, но и настани за деца нуди годинешниот Саем на книги, кој овој пат си го „врати“ истиот начин на функциони
Read more

Ана Јовковска ја промовира новата книга „Емотивен талог“

„Емотивен талог“ е насловот на новата книга на новинарката и авторка Ана Јовковска која ќе биде промовирана вечерва во 19 часот, во клуб ресторанот во Младинскиот културен центар (МКЦ).
Read more

Катерина Гогова ќе ја промовира третата стихозбирка „Сонцестој“

На 26 април во 19 часот на платото на МКЦ ќе се одржи промоција на третата стихозбирка од авторката Катерина Гогова, насловена „Сонцестој“ и во издание на Книгоиздателство МИ-АН.
Read more

Доделување на наградата „Пегаз“ и промоција на победничкиот роман „Хотел меѓу две војни“ на Русјаков

Свечено доделување на наградата „Пегаз“ за 2021 година и промоција на победничкиот роман – „Хотел меѓу две војни“ од Александар Русјаков, ќе се одржат на 6 април (среда), со почеток во 19 часот, во Галеријата на
Read more

Што е всушност „правилото од 5 часа“ кое го применуваат милијардерите?

Бил Гејтс, Џек Ма и Илон Маск се меѓу визионерите кои го применуваат „правилото од 5 часа“.
Read more

Играњето видеоигри може да ги подобри вештините за читање кај децата

Често, играњето видеоигри се доживува како мрзлива активност, но новите истражувања сугерираат дека би можеле да бидат од голема корист за децата.
Read more

„Не ме викај аутист – моето име е Адам” – книга за животот со аутизам

Мојот живот се дели на два дела, првиот е до раѓањето на Адам и соочувањето со аутизмот, а вториот дел целосно го избриша првиот и одеднаш станав само мајка на Адам.
Read more

Стивен Кинг направи исклучок за Украина: Ова никогаш не го правам

Познатиот писател на хорор романи, Стивен Кинг, направи исклучок на својот профил на Twitter за да ја поддржи Украина.
Read more

„Резервен живот“ на Димковска во изборот 15 фантастични книги од Југоисточна Европа достапни на англиски

Леа Рејчел фон Есен, автор на книжевната веб-страница Book Riot ја вброи книгата „Резервен живот“ на македонската писателка Лидија Димковска меѓу 15-те фантастични книги од Југоистоична Европа кои се достапни на а
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more