Книги

#СедиДома и читај новели: „Кипарскиот крал и дамата од Гаскоња“

#СедиДома и читај новели: „Кипарскиот крал и дамата од Гаскоња“

„Декамерон“ на Џовани Бокачо е книгата која најдобро коренспондира на ситуацијата во која се наоѓаме.
Read more
#СедиДома и читај новели: „Маркизот од Салуцо“

#СедиДома и читај новели: „Маркизот од Салуцо“

„Декамерон“ на Џовани Бокачо е книгата која најдобро коренспондира на ситуацијата во која се наоѓаме.
Read more
#СедиДома и читај новели: „Ческа и огледалото“

#СедиДома и читај новели: „Ческа и огледалото“

„Декамерон“ на Џовани Бокачо е книгата која најдобро коренспондира на ситуацијата во која се наоѓаме. Затоа, нашата идеја вели да читаме барем по една новела секој ден за да си пополниме дел од времето кое сега го имаме вишок.
Read more
Најдобрите цитати за животот од Николај Василевич Гогољ

Најдобрите цитати за животот од Николај Василевич Гогољ

Рускиот писател Николај Василевич Гогољ го сметаат за татко на руската реалистична проза.
Read more
Tрикови кои ќе ви помогнат да прочитате повеќе книги годинава

Tрикови кои ќе ви помогнат да прочитате повеќе книги годинава

Истражување спроведено од Истражувачкиот центар PEW покажа дека луѓето во просек читаат четири книги за една година, за разлика од оние на врвот на листата, кои за една година читаат до 48 книги.
Read more
Стивен Кинг го избриша Facebook профилот поради лажните вести

Стивен Кинг го избриша Facebook профилот поради лажните вести

Славниот писател Стивен Кинг го избриша неговиот профил на социјалната мрежа Facebook поради, како што објасни, лажните вести и нарушувањето на приватноста, пренесува CNN.
Read more
Пауло Коелјо ја избриша книгата за деца што ја пишуваше со Коби Брајант

Пауло Коелјо ја избриша книгата за деца што ја пишуваше со Коби Брајант

Коби Брајант и бразилскиот писател Пауло Коелјо заедно работеа и пишуваа книга за деца, но авторот на „Алхемичарот“ изјави дека ја избришал книгата по смртта на славниот кошаркар, пренесува AP.
Read more
Романот „Осмото светско чудо“ на Јордан Плевнеш промовиран на англиски јазик во САД

Романот „Осмото светско чудо“ на Јордан Плевнеш промовиран на англиски јазик во САД

Вашингтон, 18 ноември 2019 (МИА) – Македонскиот писател и драматург Јордан Плевнеш во Писателскиот центар во Бетезда во Вашингтон го претстави англиското издание на неговиот роман „Осмото светско чудо“.
Read more
Најдобрите книги за 2019 година, според Amazon

Најдобрите книги за 2019 година, според Amazon

Секој месец уредниците на Amazon прават листа на најдобрите нови книги во месецот, споделувајќи ги нивните омилени четива. На крајот на секоја година тие прават листа со најдобрите книги од годината.
Read more
Луѓето кои читаат пред спиење спијат подобро и поздраво се хранат

Луѓето кои читаат пред спиење спијат подобро и поздраво се хранат

Читањето пред заспивање не само што е добро за вас, туку има неверојатни ефекти и на другите.
Read more
„Девојче и мече“ на Ване Костуранов меѓу македонските изданија на Саемот за книга во Франкфурт

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов меѓу македонските изданија на Саемот за книга во Франкфурт

Современата македонска литература, претставувана од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), ќе биде дел од 71. издание на Саемот на книгата во Франкфурт, што ќе се одржи од 16 до 20 октомври 2019 година.
Read more
Промовирана сликовницата „Веселата зграда“ од Ана Голејшка Џикова и Драш во Литература.мк

Промовирана сликовницата „Веселата зграда“ од Ана Голејшка Џикова и Драш во Литература.мк

Во весела атмосфера, со присуство на многу деца и нивните родители, вчера, 9 октомври, во книжарницата Литература.мк на улица „Македонија“, беше промовирана новата книга за деца „Веселата зграда“ од авторката Ана Голејшка Џикова и илустрат
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more