Од понеделникот 5 големи вселенски карпи минаа покрај Земјата

Како што предупреди НАСА, пет облејкти периодов поминаа блиску до Земјата, од кои еден голем колку облакодер.

Неделава во вселената дури пет облекти со дијаметар од 11 до 110 метри поминаа во близина на нашата планета.

Во понеделникот на 724.000 километри од Земјата помина вселенската карпа наречена 2020 SY4 со брзина од 16,12 километри во секунда, или 21 пат побрзо од куршум. Таа беше и најмалиот од петте објекти, со дијаметар од 11 метри.

Веќе наредниот ден се појави гигантот 2020 PM7 со дијаметар од 110 метри, но на оддалеченост од 2,8 милиони километри. Далечината на која помина сепак беше доволно безбедна по Земјата.

Потоа на последниот ден од септември, во средата, дури три вселенски карпи минаа низ преддворјето на нашата планета.

Со дијаметар од 20 метри, на оддалеченост од 1,2 милиони километри помина објектот 2020 SV5.

2020 SQ мина подалеку, на 2,1 милиони километри, а имаше дијаметар од 12 метри.

Последниот објект за септември беше 2020 SO2 со дијаметар од 37 метри кој мина и најоддалечено, на 6,9 милиони километри.

Тагови
реклама

Вести

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Read more

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Read more

Првпат снимени џиновски панди како се парат во дивината

Read more

Гик

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Читај повеќе
  • play_arrow

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Apple Watch 6

Читај повеќе
  • play_arrow

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Читај повеќе

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Читај повеќе

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Читај повеќе