Рецепт на денот: Освежителен десерт од малини

Едноставен овошен десерт од четири состојки.

Потребни состојки за 4 лица:

-200 мл слатка павлака

-200 г крем сирење

-450 г малини

-30 до 50 г мед

-бело чоколадо за декорација

Начин на подготовка:

Ставете ги малините во блендер и мешајте додека не добиете кашеста смеса. Изматете ја слатката павлака, измешајте со крем сирењето па додадете мед. Сето тоа убаво соединете го.

Потоа додадете ги малините, но оставете на страна четири лажици за декорација. Сето тоа убаво измешајте го и распределете во четири чаши.

По желба декорирајте со пире од малини и рендано бело чоколадо. Десертот ставете го во фрижидер пред да го послужите.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Рецепти

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Read more

Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

Read more

Идеја за десерт: Колач со боровинки и рибизли

Read more

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Read more
 

Магазин

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Читај повеќе