Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Ако ви треба идеја за ручек доцна во викендот - рецептот за најмекото пилешко во сос од лимон и лук е совршен избор за вас.

Рецептот за ова вкусно јадење е споделен на профилот на TikTok на mamaghanouj_kitchen, а видеото собра повеќе од 5 милиони прегледи. Авторка е Тагрид Ахмад, а во описот наведува дека рецептот за „најмекото пилешко“ никогаш не може да ѝ здосади.

Ако барате идеја што да подготвите за ручек или вечера за викенд - рецептот за ова вкусно пилешко сигурно ќе ве воодушеви.

Потребни состојки:

 • 1,5 кг пилешки парчиња по избор
 • 4 големи компири (исечени на кришки)
 • 2 лажици зачин за пилешко
 • 1 лажица црвенба пипер
 • ½ лажичка кромид во прав
 • ½ лажичка лук во прав
 • 1 лажичка оригано
 • 1 чешне лук
 • сок од 3 големи лимони (или 1/2 шолја)
 • ½ шолја маслиново масло
 • ½ чаша вода
 • 1 лажичка сол

Подготовка:

Во голема тава измешајте го пилешкото и компирите со зачините, додадете малку маслиново масло и сол по вкус. Печете непокриено на 200 степени 30 минути.

Додека пилешкото е во рерна, направете го преливот. Изгмечете го лукот со една  лажичка сол додека не добиете паста. Додадете го во сад со маслиново масло, сок од лимон и вода. Добро изматете.

Извадете го пилешкото од рерна и прелијте го со сосот, превртете го пилешкото и компирот за да бидат добро натопени, внимавајќи кожата да биде свртена нагоре.

Намалете ја температурата на 180 степени и вратете ја тавата во рерна уште 45 минути до 1 час, односно додека пилешкото не се испече и не добие убава боја.

@mamaghanouj_kitchen I’ll never get sick of posting this dish 😋 have you tried this dish ? We’re obsessed! 1.5kg chicken pieces of your choice 4 large potatoes sliced or quartered 2 tablespoons of your favourite poultry seasoning OR: - 1 tablespoon paprika - 1/2 teaspoon onion powder - 1/2 teaspoon garlic powder - 1 teaspoon dry oregano 1 whole head of garlic (approx. 10-12 cloves) Juice of 3 large juicy lemons or ½ a cup 1/2 cup olive oil 1/2 cup water 1 teaspoon salt   Combine chicken & potatoes in a large baking dish with the spices, a drizzle of olive oil & salt to taste.   Bake uncovered at 200c for 30 minutes.   While the chicken is in the oven, make the dressing. Using a mortar & pestle (preferable method) smash garlic with 1 teaspoon of salt until it forms a paste. Add it to a jug with the olive oil, lemon juice & water. Give it a good whisk.   Remove chicken from the oven & pour sauce over, turn chicken & potatoes so they’re well coated, making sure skin side of the chicken is facing up. Reduce oven temperature to 180c.   Place tray back into the oven uncovered on the middle shelf for another 45min-1 hr or until chicken is cooked and has a nice colour.   Garnish with parsley & lemon wedges, serve with Lebanese bread & salad. #garliclemonchicken #djajwbatata #jajwbatata #garlicchickentraybake #lebanesechicken #lebanesegarlicchicken ♬ original sound - mamaghanouj_kitchen
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Рецепти

Од италијанската кујна: Паста карбонара со маслинки

Read more

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Видео кое ги преплаши постарите: Како генерацијата Z танцува на Macarena?

Читај повеќе

Хороскопски знаци што знаат сѐ за вас и пред вас: Од нив ништо не можете да скриете

Читај повеќе

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Читај повеќе

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Читај повеќе

Несебични: Хороскопски знаци што ги ставаат туѓите потреби пред своите

Читај повеќе

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Читај повеќе

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе