САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Трговскиот спор меѓу САД и Кина се заканува повторно да ескалира.

Минатата недела, американската влада предводена од претседателот Џо Бајден објави дека драстично ќе ги зголеми царините за кинескиот увоз во стратешки важни области.

Покрај соларни ќелии, полупроводници, алуминиум и челик, пристанишни кранови, батерии и медицински производи, значително ќе се зголемат увозните давачки особено за електричните автомобили од Кина: од 25 на 100 отсто! Според американската влада, погоден е увоз во вредност од 18 милијарди долари.

Во моментов, сè уште не е јасно како Кина конкретно ќе реагира на казнените тарифи. Сепак, како што пишува Frankfurter Allgemeine Zeitung, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи набргу по американското соопштение најави дека Кина ќе ги преземе сите неопходни мерки за одбрана на своите права и интереси.

Субвенциите за Кина се закана за европската индустрија

Според извештајот на Automobilwoche, еврокомесарот за трговија Валдис Домбровскис истакна дека субвенциите во Кина претставуваат закана за европската индустрија.

Вистина е дека бројките за продажбата на кинеските електрични автомобили на повеќето европски пазари сè уште се подносливи. На најголемиот европски пазар на автомобили, Германија, нивниот удел во моментов е само 0,75 отсто. Сепак, ниските цени во споредба со локалните електрични автомобили може сè повеќе да ги поттикнат потрошувачите да посегнат по кинеските електрични автомобили.

Германската автомобилска индустрија во страв

Германија, со својата силна автомобилска индустрија, сега стравува дека ќе биде фатена меѓу карпа и тешко место во претстојната трговска војна - бидејќи кинескиот пазар е најважен од сите за германските производители.

Само групацијата VW продаде повеќе од три милиони автомобили во Кина минатата година, што е повеќе од една третина од вкупната продажба на најголемиот европски производител на автомобили.

Кина е исто така од големо значење за BMW и Mercedes: во 2023 година, продажбата во Кина сочинуваше 37 и 36 проценти од вкупната продажба, соодветно. Извршниот директор на BMW, Оливер Ципсе, неодамна издаде јасно предупредување против плановите на ЕУ да воведе казнени тарифи за кинеските производи. На крајот на краиштата, Европа ќе си пука во нога.

Страв од кинеска реакција

Ципсе со ова сака да каже дека ова не е закана од казнени тарифи за автомобили произведени во ЕУ, кои Кина би можела да ги наметне како одмазда. Наместо тоа, германските марки главно веќе произведуваат автомобили во Кина, а некои подоцна се извезуваат во Европа, како што е електричниот теренец iX3.

Овие автомобили, кои сами по себе се „германски“, би биле погодени и од увозните тарифи на ЕУ. Сепак, би било уште подраматично за германските производители доколку Кина ги зголеми тарифите за автомобилите што се извезуваат од САД во Кина.

На пример, теренците што ги продаваат BMW и Mercedes во Кина се главно произведени во Америка. Затоа германскиот канцелар Олаф Шолц неодамна предупреди за претстојната трговска војна меѓу САД и Кина и затворањето на пазарот.

„Протекционизмот на крајот само поскапува сè. Она што е потребно е фер и слободна светска трговија“, рече тој.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе