Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Самоуправувачките автомобили би можело да излезат на патиштата во Велика Британија по воведувањето на новиот Закон за автоматизирани возила, кој ги утврдува правилата за технологијата.

Во својата основа, новиот закон се однесува на побезбедни патишта и подобрување на технологијата за самоуправување за да се намали ризикот од човечка грешка, која според британската влада е причина за 88 отсто од сообраќајните несреќи или несреќи.

Таканаречените самоуправувачки автомобили ќе мора постојано да функционираат како внимателен и компетентен човечки возач, но и да исполнуваат низа безбедносни стандарди пред официјално да им биде дозволено да се приклучат на таканаречената листа на самоуправувачки автомобили на државниот секретар и потоа тргна на патот.

Автомобилот мора да биде „дизајниран или приспособен за автономно патување“ и мора да биде „способен да го прави тоа, безбедно и легално“, додека операторот мора да има „добра репутација, пари за да ја направи вистинската работа и да ги следи правилата“. Во случај нешто да тргне наопаку во автономниот режим, законски ќе одговара операторот, како и „обезбедувачите на осигурување, развивачите на софтвер и производителот на автомобили“.

Oxa е една од водечките компании за развој на софтвер во Велика Британија за автономни возила.

„Имаме закон за автономни возила кој е посеопфатен по обем и појасен во своите барања од која било друга земја. Законот ни дава нов моментум, бидејќи програмерите како Oxa ќе мора да се усогласат со најсеопфатните закони за автономни возила во светот за да ги спроведат технологијата во возилата овде. Задоволувањето на највисоките AV стандарди ќе ги направи компаниите од ОК глобални лидери со најсигурната технологија и најдоверливите системи за вештачка интелигенција. Сето ова е клучно за развојот на деловната и јавната доверба во автономијата на глобално ниво“, рече Пол Њуман, основач на Oxa.

Владата смета дека законот ја покажува економската сила на Велика Британија. Се проценува дека секторот би можел да создаде повеќе од 38.000 работни места и да донесе 42 милијарди фунти за економијата, додека луѓето со проблеми со мобилноста би можеле да добијат поголема слобода.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе