Секој ден сте без енергија? 4 намирници недостасуваат во вашата исхрана

Ф.З.
/ 16.11.2023 / 11:14

Заморот, слабата енергија и постојаниот умор можат да бидат крајно фрустрирачки за справување, особено ако не можете точно да го одредите коренот на проблемот.

Без разлика колку спиете или колку кофеин консумирате, сепак може да се борите со замор во текот на денот. Како што се испоставува, една од најважните области што треба да ја разгледате е вашата исхрана. Внесувањето на вистинските хранливи материи во вашите оброци е клучен дел за да му дозволите на вашиот мозок да функционира најдобро, особено кога станува збор за нивоата на енергија. Ако се борите со замор на редовна основа, можеби ви недостасуваат неколку основни намирници.

За да фрлиме светлина на некои од најважните намирници што треба да ги вклучите во вашата исхрана за долготрајна енергија во текот на денот, ги зедовме советите на регистрираната диететичарка и нутриционистка Крутика Нанавати. Таа вели дека храната богата со железо, сложени јаглехидрати, здрави масти и протеини треба да биде приоритет.

Дознајте повеќе за важноста на секој подолу.

Храна богата со железо

Недостатокот на железо е една од најчестите причини за замор. Овој минерал игра важна улога во голем број телесни функции, вклучувајќи го и транспортот на кислород во крвта, што е од витално значење за снабдување со енергија. Затоа, вклучувањето на храна богата со железо, како што се лиснатото зеленило, црвеното месо и збогатените житарици, може да помогне во ублажувањето на заморот предизвикан од недостаток на железо.

Сложени јаглехидрати

Јаглехидратите се уште една вредна компонента која треба да биде присутна во сите ваши оброци, особено ако сакате да го одржите високото ниво на енергија. Целите житарици и сложените јаглехидрати стабилно ослободуваат енергија, избегнувајќи ги подемите и падовите предизвикани од едноставните шеќери. Сепак, важно е да се запамети дека изборот на сложени јаглехидрати е клучен. Рафинираните јаглехидрати, како оние што се наоѓаат во белиот леб и другата преработена храна, можат да бидат штетни за вашето здравје.

За среќа, има многу вкусни здрави јаглехидрати од кои можете да изберете, како кафеав ориз, интегрален леб, киноа и многу повеќе.

Здрави масти

Не плашете се од масти, дури и ако се обидувате да изгубите тежина. Секогаш е важно да вклучите здрави масти (познати како омега-3 и омега-6) во вашите оброци, бидејќи тие се неопходни за функцијата на мозокот, расположението, регулацијата и производството на енергија.

Има тони здрави масти, а многу од нив се вкусни. Опциите како авокадо, јаткасти плодови, семки, маслиново масло и многу повеќе не само што ќе му помогнат на вашиот мозок да функционира правилно, туку може и да промовираат поздраво срце.

Протеини

Добро е познато дека протеинот е една од најважните работи во вашата исхрана. Овој макронутриент помага да се подготват мускулите и коските, да се создадат хормони и ензими и да се снабдува телото и мозокот со енергија.

Јадењето храна богата со протеини, како што се немасно месо, мешунки и млечни производи помага да се одржи нивото на шеќер во крвта стабилно и да се намали заморот.

Додека немасното месо, како пилешко и мисиркино, е едно од најпопуларните протеински опции, постојат многу растителни протеини кои се подеднакво здрави и вкусни. Без разлика од каде го добивате, важно е во вашата чинија секој ден да додавате некоја форма на протеин.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фит

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Read more

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Read more

Дали мора да се истегнете пред тренинг?

Read more

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе