УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Макфакс/Кајгана
/ 23.05.2024 / 20:53

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација, Лучано Спалети, денеска го објави поширокиот список на играчи за претстојното Европско првенство кое ќе се одржи во Германија.

Италија ја брани титулата европски првак, која ја освои во 2021 година. „Аѕурите“ до почетокот на Европското првенство ќе одиграат пријателски натпревари со Турција и Босна и Херцеговина.

Повик од селекторот не добија Чиро Имобиле и Мануел Локатели, кои беа стандарни во тимот на Роберто Манчини во походот на европската круна. Интересно, Спалети го повика фудбалерот на Јувентус, Николо Фаџоли, кој не игра од октомври поради суспензија. Фаџоли беше казнет поради нелегалното обложување.

ЕУРО 2024 ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули во Германија, а Италија во групата Б ќе игра против Шпанија, Хрватска и Албанија.

На списокот на Спалети се само тро0јца играчи кои не играат во Италија и тоа двајцата голмани Донарума од ПСЖ и Викарио од Тотенхем, како и Жоржињо од Арсенал. Сите останати играат во Серија А, а најмногу има од шампионот Интер - 6.

Голмани: Џанлуиџи Донарума, Алекс Мерет, Иван Проведел, Гуљелмо Викарио.

Одбрана: Франческо Ачерби, Алесандро Бастони, Раул Беланова, Алесандро Буонџорно, Рикардо Калафјори, Андреа Камбјазо, Матео Дармјан, Џовани Ди Лоренцо, Федерико Димарко, Џанлука Манчини, Џорџо Скалвини.

Среден ред: Николò Барела, Брајан Кристанте, Николò Фаџоли, Мајкл Фолоруншо, Давиде Фратези, Жоргињо, Лоренцо Пелегрини, Самуеле Ричи.

Напад: Федерико Кјеза, Стефан Ел Шаарауи, Рикардо Орсолини, Џакомо Распадори, Матео Ретеги, Џанлука Скамака и Матиа Ѕакањи.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе