Светот пред 250 милиони години

Сте се запрашале како би изгледале денешните државни граници доколку светот би бил ист како и пред 250 милиони години?

Клик за поголема верзија

Толку назад во минатото на планетата земја постоел само еден континент, наречен Пангеја. Пред да почнат континенталните плочи да се раздвојуват една од друга, многу денешни држави со своите територии биле до некоја од која денес се оддалечени илјадници километри, или пак дури и цел океан.

Пангеја е најмладиот суперконтинент кој постоел од пред 300 до 180 милиони години и кој за тој период ја менувал формата. Горенаведената карта го покажува периодот од пред 250 милиони години.

А доколку ја погледнеме Европа, ќе видиме дека Средоземното Море сѐ уште не постоело. Не постоело ниту пак Егејското Море, а Грција би била доста поголема, благодарение на копното на кое денес е Егејот, а тогаш било без вода. Сличен е случајот и со Италија. Јадранското Море постоело, меѓутоа како езеро, исто како и Балтичкото.

За Македонија не би имало промени, би граничеле со истите соседи. Но, затоа пак Исланд се наоѓал помеѓу Африка и Северна Америка и граничел со Гренланд од една, а Сенегал и Мавританија од друга страна.

Тагови
реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Чек дис аут

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Read more

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Read more

Магазин

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе