Volvo има нов адут: Робо-камион

Volvo претстави камион опремен со систем за автономно возење во Лас Вегас.

Поточно, станува збор за Volvo Autonomous Solutions, самоуправувачки камион развиен во соработка со Aurora Solutions, старт-ап основан од поранешни директори од Uber, Tesla и Google. Користи хардвер и софтвер на Aurora, а тоа е систем наречен Aurora Driver.

Тој нуди автономна контрола на ниво 4, благодарение на сложеното синергетско дејство на софтверот за вештачка интелигенција, компјутерите, камерите, радарот, сензорите и LiDAR. До денес, системот има поминато приближно 1,5 милиони тест милји, или приближно 2,4 милиони километри.

Лидерите на овој проект потенцираат дека безбедноста била приоритет.

„Нашиот пристап кон инженерството на платформи дава приоритет на безбедноста со инкорпорирање на високо-безбедни системи за вишок дизајнирани да ги ублажат потенцијалните итни ситуации“, рече Шахрух Казми, шеф на производ во Volvo Autonomous Solutions.

Камионот наскоро излегува на патиштата, а засега ќе има безбедносен оператор зад воланот подготвен да ја преземе контролата над возилото во кризни ситуации.

До крајот на годината на патиштата треба да пристигнат 20 вакви камиони, а возниот парк на т.н. робо-камион без човечки екипаж ќе биде готов следната година и ќе работи на потегот Хјустон-Далас, дознава TechCrunch.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе