WhatsApp сега поддржува споделување на екранот за време на видео-повици

WhatsApp продолжува да воведува нови функции во својата апликација, а сега пристигна уште една корисна и практична.

Извршниот директор на Meta, во чија сопственост е WhatsApp, Марк Закерберг, најави поддршка за споделување на екранот за време на видео-повици. Името на оваа опција зборува сама по себе и може да се користи за споделување документи, фотографии или сѐ што е на екранот на уредот.

Оваа функција е во развој веќе неколку месеци, а во мај стана достапна за бета-тестерите. До неа може да се пристапи со избирање на иконата Share, а потоа потребно е да се избере дали корисникот сака да го сподели погледот на одредена апликација или целиот екран.

Ако ова ви звучи познато, веројатно е затоа што Zoom и Google Meet имаат слични функции за споделување екран.

На овој начин, WhatsApp можеби ќе сака да влезе на деловната територија на споменатите апликации, но новата функција дефинитивно ќе биде корисна. На пример, може да му помогне на поискусен корисник од далечина да му помогне на друго лице со технички проблем и слично.

Треба да се каже дека новата функција полека стигнува до сите корисници, па некои од нив допрва треба да ја добијат.

Покрај споделувањето на екранот, WhatsApp овозможува и пејзаж режим за видео-повици.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе