DJI ја претстави камерата Osmo Action 4 со поголем сензор и подобра стабилизација

Помина неполна година од претставувањето на камерата DJI Osmo Action 3, но и покрај ова пристигна четвртата генерација.

Новата акциона камера DJI Osmo Action 4 ветува подобрени перформанси во услови на слаба осветленост, подобри способности за стабилизација и поголема издржливост.

Камерата DJI Osmo Action 4 доаѓа со значително поголем сензор, 1/1,3 инчи во споредба со 1/1,7 инчи во случајот на третата верзија. Ова ја зголемува големината на пикселот од 1,6 µm на 2,4 µm. Објективот е ист како и досега, видното поле е 155 степени, а отворот е f/2,8.

Како и неговиот претходник, Action 4 може да снима 4K видео со 120 fps и до 130 Mbps. За да добиете најдобар квалитет, потребно е да снимате во 10-битен D-Log M формат. Камерата поддржува microSD картичка до 512 GB, што е зголемување од 256 GB. На овој начин се овозможува снимање на повеќе материјал пред да биде потребно да се префрли на компјутер.

Ако повнимателно ја погледнете буквата „o“ на натписот „action“ на предната страна, можете да видите дека се работи за сензор за температура на бојата што автоматски се прилагодува според променливите услови на осветлување. Три микрофони се грижат за звукот, а надворешен микрофон може да се поврзе преку USB-C адаптер од 3,5 mm.

Батеријата овозможува снимање 2,4 часа дури и при екстремно студени услови, до -20°C. Исто така, батеријата се полни до 80% за 18 минути, а сега може да се користи и до 18 метри под површината на водата без куќиште. Action 4 може да се нурне до 16 метри под површината на водата. Доколку се работи за нуркање до 60 метри, во тој случај потребно е да се користи куќиштето.

Новата акциона камера на DJI доаѓа со технологија RockSteady 3.0 Plus и 360° HorizonSteady и може да снима податоци од жироскоп за да има способност да се стабилизира на компјутер. Ова му дава на корисникот прецизна контрола врз стабилизацијата и видното поле.

Единственото нешто што сè уште недостасува на камерата е GPS приемник. DJI го претстави далечинскиот управувач GPS Bluetooth кој и овозможува на камерата да додаде GPS следење на видеото и обезбедува далечинска контрола на камерата со две копчиња и мал екран.

Камерата може да се контролира и преку своите два екрана чувствителни на допир, задниот дел е екран од 2,25 инчи со резолуција од 640х360 пиксели, а предниот е екран од 1,4 инчи со резолуција од 320х320 пиксели.

Камерата DJI Osmo Action 4 е веќе достапна во продажба. Standard Combo чини 430, додека Adventure Combo со две дополнителни камери чини 530 евра.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Read more

Од полноќ нови цени на горивата

Read more

Хардвер

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Read more

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more
 

Гик

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе