DJI ја претстави камерата Osmo Action 4 со поголем сензор и подобра стабилизација

Помина неполна година од претставувањето на камерата DJI Osmo Action 3, но и покрај ова пристигна четвртата генерација.

Новата акциона камера DJI Osmo Action 4 ветува подобрени перформанси во услови на слаба осветленост, подобри способности за стабилизација и поголема издржливост.

Камерата DJI Osmo Action 4 доаѓа со значително поголем сензор, 1/1,3 инчи во споредба со 1/1,7 инчи во случајот на третата верзија. Ова ја зголемува големината на пикселот од 1,6 µm на 2,4 µm. Објективот е ист како и досега, видното поле е 155 степени, а отворот е f/2,8.

Како и неговиот претходник, Action 4 може да снима 4K видео со 120 fps и до 130 Mbps. За да добиете најдобар квалитет, потребно е да снимате во 10-битен D-Log M формат. Камерата поддржува microSD картичка до 512 GB, што е зголемување од 256 GB. На овој начин се овозможува снимање на повеќе материјал пред да биде потребно да се префрли на компјутер.

Ако повнимателно ја погледнете буквата „o“ на натписот „action“ на предната страна, можете да видите дека се работи за сензор за температура на бојата што автоматски се прилагодува според променливите услови на осветлување. Три микрофони се грижат за звукот, а надворешен микрофон може да се поврзе преку USB-C адаптер од 3,5 mm.

Батеријата овозможува снимање 2,4 часа дури и при екстремно студени услови, до -20°C. Исто така, батеријата се полни до 80% за 18 минути, а сега може да се користи и до 18 метри под површината на водата без куќиште. Action 4 може да се нурне до 16 метри под површината на водата. Доколку се работи за нуркање до 60 метри, во тој случај потребно е да се користи куќиштето.

Новата акциона камера на DJI доаѓа со технологија RockSteady 3.0 Plus и 360° HorizonSteady и може да снима податоци од жироскоп за да има способност да се стабилизира на компјутер. Ова му дава на корисникот прецизна контрола врз стабилизацијата и видното поле.

Единственото нешто што сè уште недостасува на камерата е GPS приемник. DJI го претстави далечинскиот управувач GPS Bluetooth кој и овозможува на камерата да додаде GPS следење на видеото и обезбедува далечинска контрола на камерата со две копчиња и мал екран.

Камерата може да се контролира и преку своите два екрана чувствителни на допир, задниот дел е екран од 2,25 инчи со резолуција од 640х360 пиксели, а предниот е екран од 1,4 инчи со резолуција од 320х320 пиксели.

Камерата DJI Osmo Action 4 е веќе достапна во продажба. Standard Combo чини 430, додека Adventure Combo со две дополнителни камери чини 530 евра.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Хардвер

Пристигнаа M3 компјутерите на Apple: Што може да се купи со 7.200 долари?

Read more

Презентиран Apple Pencil со USB-C порта

Read more

Батериите наскоро би можеле да траат 10% подолго

Read more

Sneaker X е моќен компјутер во форма на патика

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе