Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Ф.З.
/ 12.06.2024 / 15:56

Метаболизмот е процес со кој вашето тело ја претвора храната во енергија. Побрз метаболизам значи дека вашето тело согорува калории поефикасно, што може да помогне во губењето на тежината и да го подобри целокупното ниво на енергија.

Изненадувачки, зајакнувањето на вашиот метаболизам за 30% може да биде полесно отколку што мислите. Со вклучување на одредени навики и промени во животниот стил, можете да му дадете значителен поттик на вашиот метаболизам и да уживате во придобивките од поенергичен и поздрав живот.

Д-р Џозеф Амбани откри на She Finds два начина на кои можете да го забрзате метаболизмот за 30%. Рече дека зголемувањето на внесот на протеини и вежбањето со интервал со висок интензитет (HIIT) се два метода за почеток.

Протеините имаат повисок термички ефект од мастите и јаглехидратите. Ова значи дека вашето тело користи повеќе енергија (калории) за варење и обработка на протеините. Протеините се неопходни за одржување и градење на мускулната маса. Мускулите согоруваат повеќе калории при мирување во споредба со масното ткиво.

„Јадењето повеќе протеини може привремено да го забрза вашиот метаболизам. Термичкиот ефект на храната (TEF) е зголемување на стапката на метаболизмот по внесувањето. Протеините предизвикуваат најголемо зголемување на TEF, забрзувајќи го вашиот метаболизам за 15-30 проценти“, објаснува Амбани.

Интервален тренинг со висок интензитет (HIIT) е моќен метод на вежбање кој наизменично ги менува кратките налети на интензивно вежбање со периоди на одмор или вежбање со помал интензитет. Интензивниот HIIT тренинг го турка вашето тело до своите граници, што доведува до поголемо согорување на калории за време на тренингот во споредба со вежбањето со умерен интензитет. HIIT значително ја зголемува стапката на метаболизмот после вежбање поради ефектот EPOC. Ова значи дека вашето тело продолжува да согорува калории со побрзо темпо со часови, дури и откако ќе завршите со вежбање.

Со интегрирање на овие стратегии во вашата рутина, можете ефикасно да го зајакнете метаболизмот, да ги поддржите вашите цели за слабеење и да го подобрите целокупното ниво на енергија.

реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе