Келси Грамер месецов испишува историја за најдолго игран ТВ лик

Со враќањето на ситкомот „Frasier“ актерот Келси Грамер ќе го сруши рекордот за најдого игран ТВ лик од еден ист глумец.

Кога д-р Фрејжр Крејн ќе се појави на 12 октомври во првите две епизоди од новата серија именувана според истоимениот лик, Грамер ќе испише историја играјќи лик кој најдолго живеел на ТВ екраните.

Ликот на Фрејжр прво се појави во 3. сезона од серијата „Cheers“ (1984-1985) кога го измислија творците на оваа серија, Глен и Лес Чарлс.

Remote video URL

Кога пролетта 1993 „Cheers“ заврши, Крамер го репризираше ликот на Фрејжр во спиноф серијата насловена токму „Frasier“, каде, нормално, беше во главна улога. Серијата траеше 11 сезони, до мај 2004, и денес важи за една од најпопуларните серии на сите времиња.

Remote video URL

Фрејжр како гостин имаше и други ТВ појавувања, како на пр. во сериите „Wings“ и „The John Larroquette Show“.

Како што пишува Fandom, Грамер моментално е изедначен на врвот на листата за актери со најдолго играни ТВ ликови со Џејмс Арнес, кој 20 години го играше Маршал Мет Дилон во вестерн серијата „Gunsmoke“. Исто толку години (9 во „Cheers“ и 11 во „Frasier“) трае ликот на Фрејжр. Сега ќе ја почне 21 година.

Првата сезона од новата серија „Frasier“ ќе има 10 епизоди, од кои првите две една по друга ќе се емитуваат на 12 октомври на Paramount+ стриминг платформата. Потоа нова епизода ќе виде објавувана еднаш неделно.

ТВ каналот CBS ќе ја емитува серијата од 17 октомври.

Remote video URL
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Филм & ТВ

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Read more

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Read more

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Read more

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес детективот Мозер од Kommissar Rex?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден од најскапите филмови во историјата: Бред Пит во улога на Ф1 возач

Читај повеќе

Уште една славна личност вмешана во смртта на Метју Пери

Читај повеќе