Рецепти

Рецепт на денот: Ролат со спанаќ и лосос

Не е тајна дека рибата е добра за нас. Не само што е полна со протеини и има малку заситени масти, туку и е богата со омега-3 масни киселини, кои може да го намалат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.
Read more

Оригинален рецепт за војничко гравче како во ЈНА

Ова е оригиналниот рецепт за грав од ЈНА. Ќе има вистински вкус бидејќи сите мерки во рецептот се прецизни до грам, така што нема простор за грешка.
Read more

Совршена салата за со скара

Сигурни сме дека за денеска имате планирано скара, а што оди подобро со печено месо од свежа салата.
Read more
play_arrow

За вистински гурмани: Скараџиски трик за сочни плескавици

Греам Елиот, голем кулинарски мајстор, ја откри тајната за тоа како да се направи врвна скара со меко, а сочно месо.
Read more

Рецепт на денот: Ароматични раженчиња со месо и зеленчук

Месните специјалитети на скара се чини се резервирани за продолжени викенди.  
Read more
Здрава храна: Три начини како да зготвите лосос
play_arrow

Здрава храна: Три начини како да зготвите лосос

Рибата треба да биде на вашето мени најмалку еднаш во неделата, а еден од подобрите избори е лососот.
Read more
Три рецепти за љубителите на зачинета храна
play_arrow

Три рецепти за љубителите на зачинета храна

Нутриционистката Садиа од блогот Pick Up Limes предлага три рецепти за екстра зачинети јадења кои ќе внесат нови вкусови во вашето мени.
Read more
Пет нови рецепти за крцкаво похувано пилешко
play_arrow

Похувано пилешко на пет начини

Пилешкото месо е одличен и евтин извор на протеини, содржи помалку маснотии од свинското месо и лесно и брзо се подготвува.
Read more

Ви недостига McDonald’s? Имаме рецепт за совршен Big Mac

Со оглед на тоа што глобалниот синџир за брза храна McDonald’s престана да работи во Македонија пред повеќе од 10 години, многу фанови сега уживаат во оваа храна најмногу кога ги посетуваат другите земји.
Read more
Идеи за ручек: Полнети печени компири на четири начини
play_arrow

Идеи за ручек: Полнети печени компири на четири начини

Немате идеја што да направите за ручек? Компири полни со богати сосови печени во рерна звучи вкусно и примамливо, нели? Совладајте ги овие четири рецепти и потоа направете своја верзија на печените полнети компири.
Read more

Брз појадок со јајца останати од Велигден

Супер брза идеја за појадок со состојки што најверојатно веќе ги имате, а ќе ги искористите и јајцата што ви останале од Велигденските празници.
Read more
play_arrow

Торта без јајца: Евтин и вкусен десерт кој секој пат успева

Кога ќе ви снема јајца во фрижидерот, а сакате да јадете нешто благо, оваа торта е вистинскиот избор бидејќи сигурно ги имате сите состојки дома.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more