Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Двесте илјади Шкоти пристигнаа неделава на Европското првенство каде нивната репрезентација се натпреварува во групата А за да ѝ дадат огромна поддршка во ова натпреварување.

Шкотска синоќа на отворањето на шампионатот беше поразена од Германија со убедливи 5:1, што секако донекаде им го расипа расположението на навивачите кои од Островот отпатуваа за Германија.

Одличното расположение на навивачите на Шкотска пред натпреварот најдобро го опишува видеото кое се појави на социјалните мрежи, а на кое може да се види како навивач на Шкотска во метрото пресоздава сцена од легендарниот филм „Braveheart“ на Мел Гибсон, во која Гибсон исто така ја игра главната улога на шкотскиот херој Вилијам Волас .

„Бегај и ќе живееш - барем за некое време. И умирајќи во своите кревети за многу години од сега, дали би биле подготвени да ги замените сите денови од овој до тој другиот за една шанса, само една шанса, да се вратите овде и да им кажете на нашите непријатели дека можат да ни ги одземат животите, но тие никогаш нема да ни ја одземат слободата!“, е оригиналниот текст од говорот на ликот на Вилијам Волас во иконскиот филм.

Remote video URL

Токму овој текст на Волас (Гибсон) го кажува овој навивач на Шкотска, а снимката ги воодушеви фановите на социјалните мрежи.

Филмот „Braveheart“ е снимен во 1995 година и ја раскажува приказната за Вилијам Волас, шкотски воин од XIII век кој, спротивставувајќи се на англискиот крал Едвард I, се бори за независност на Шкотска.

Потсетуваме, Шкотска синоќа одигра катастрофално блед натпревар против Германија и беше тешко поразена со 5:1, а во следното коло ќе игра против Швајцарија. Тој натпревар е закажан за в среда од 21 часот.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе