Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Можеби не е најпродаваниот, но дефинитивно е еден од најпрепознатливите спортски автомобили во историјата. Сега стана хибрид.

Секако, станува збор за моделот 911 на Porsche, кој преку редизајн ја доби првата хибридна верзија.

Станува збор за Carrera GTS Coupe чиј погон вклучува 3,6-литарски бензински турбо боксер, кој функционира синергистички со помош на електричниот мотор. Синхрониот мотор со постојан магнет е интегриран во новиот PDK менувач со двојна спојка со осум брзини.

Обликот на благ хибрид значи до 150 Nm од мирување и 40 kW моќност, а работата е насочена кон дополнително испеглање на кривата на излезната карактеристика на погонот.

Да кажеме и дека батеријата од 1,9 kWh се користи за складирање на енергија. Истовремено, треба да се има предвид дека пристигна нов 3,6-литарски бензински мотор, чиј епилог е 485 КС и 570 Nm.

Вкупната моќност на системот е 541 КС и 610 Nm. Зголемувањето на моќноста во однос на неговиот претходник изнесува забележливи 61 КС, со само 50 килограми дополнителна маса. Епилогот се одлични перформанси, а на линија автомобилот достигнува 100 км/час за околу три секунди. Максималната е 312 км/час.

Има и „обична“ Carrera со модифициран 3.0 боксер мотор, кој сега нуди максимални вредности од 394 КС и 450 Nm Новата Carrera достигнува 100 км/час за 4,1 секунди и не запира до 294 км/час.

По сето она што беше кажано, нема смисла да се зборува за други новитети кои ќе останат во сенка, но сепак треба да ги споменеме елементите на активната аеродинамика, вклучувајќи ги дифузорите во подот и опционалните HD матрични LED фарови.

Во кабината, најголемата иновација е вклучувањето на дигитален кокпит. Да, нема повеќе аналогни инструменти, но има таков финиш како еден од седумте различни погледи.

И за крај, да речеме дека 911 штотуку стана малку поскап. Carrera Coupe во Германија започнува од 128.700 евра, а хибридниот од 170.600 евра. Имајте предвид дека стариот 991 Turbo со слични перформанси чини 176.930 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе