Oaktree стана нов сопственик Интер

Новите сопственици ја потврдија промената на сопственоста на клубот: „Ќе работиме тесно со сегашниот менаџерски тим, партнерите, лигата и раководните тела на спортот“.

Официјално е Oaktree го презеде Интер. Американскиот фонд всушност ја соопшти промената на сопственоста, како прв чин од новиот курс на црносиниот клуб.

„Како нови сопственици ја знаеме нашата голема одговорност кон заедницата и историското наследство на Интер. Посветени сме на долгорочниот успех на 'Нераѕурите' и веруваме дека нашите амбиции за клубот се обединуваат со оние на неговите страсни фанови во Италија и ширум светот“, рече Алехандро Кано, менаџер на американскиот фонд.

„Од 22 мај 2024, средствата управувани од Oaktree Capital Management, Lp (Oaktree) се во сопственост на ФЦ Интернационале Милано. Ова следува по неотплатата на тригодишниот заем доделен од Oaktree на холдинг-компаниите на Интер, кој истече на 21 мај 2024 со вкупно салдо од приближно 395 милиони евра.

Во мај 2021, кога Интер беше на пат да забележи рекордни финансиски загуби за финансиската година 2020/2021, Oaktree им ги обезбеди на холдинг-компаниите на Интер потребните ресурси за да се стабилизира финансиската состојба на клубот и на тој начин да продолжи да работи, обезбедувајќи и исплата на играчите и вработените. Во трите години по итната операција на Oaktree, Интер ја освои осмата и деветтата Копа Италија, ги обезбеди шестиата, седмата и осмата Суперкопа и го заработи своето 20-то Скудето и историската втора ѕвезда, како и стигна до финалето на Лигата на шампионите на УЕФА за првпат од 2010 година.

Oaktree е посветен на постигнување на најдобриот исход за долгорочниот просперитет на Интер, со првичен фокус на оперативната и финансиската стабилност на клубот и неговите засегнати страни. Oaktree има голема почит кон историјата на Интер, страста на играчите, лојалноста на навивачите на Интер; има голема почит и за значајната улога на клубот кон градот Милано, Италија и глобалната спортска заедница. Oaktree има намера тесно да соработува со сегашниот менаџерски тим на Интер, партнерите, лигата и раководните тела на спортот за да се осигура дека клубот е позициониран за успех на и надвор од теренот, фокусирајќи се на силно управување и менаџирање со визија за одржлив и успешен раст“, гласи соопштението на новите сопственици.

Алехандро Кано, управен директор и ко-шеф на стратегијата Global Opportunities во Европа на Oaktree, коментира: „Како нови сопственици, ја знаеме нашата голема одговорност кон заедницата и историското наследство на Интер. Посветени сме на долгорочниот успех на 'Нераѕурите' и веруваме дека нашите амбиции за клубот се обединуваат со оние на неговите страсни фанови во Италија и ширум светот. Нашата првична цел е оперативната и финансиската стабилност на клубот. Имаме голема почит за управниот одбор на Интер и со нетрпение очекуваме да соработуваме со нив за да обезбедиме силно водство на клубот. Освојувањето на втората ѕвезда беше клучен момент за клубот и нашата цел е да го продолжиме постигнатиот успех на теренот преку раст и долгорочен успех“.

Потоа, заклучокот од изјавата со навестување за следните чекори на фондот: „Oaktree и менаџерскиот тим на Интер ќе бидат во контакт со главните чинители на клубот во наредните недели со цел да обезбедат уредна и без пречки транзиција“.

Oaktree Capital Management, Inc. е американска глобална фирма за управување со средства специјализирана за алтернативни стратегии за инвестирање.

Тагови
реклама

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе