Пет намирници кои треба да се избегнуваат пред спиење

Многумина од нас уживаат да грицкаат доцна навечер пред телевизор. Сепак, постојат намирници кои никако не смеете да ги јадете навечер бидејќи ќе ви го расипат сонот.

Експертите за спиење во Beneden Health споделија одредени намирници кои најдобро е да ги прескокнете ако имате проблем да заспиете.

Иако постојат намирници кои можете да ги јадете и кои нема да ви го нарушат времето за спиење, се препорачува да избегнувате да јадете предоцна навечер бидејќи вашето тело ќе претвори сѐ што ви треба во енергија.

Тие додадоа дека големите порции доцна навечер, исто така, може да го нарушат варењето. Постојат пет најлоши намирници кои можете да ги јадете пред спиење.

Чоколадо

Логично е дека не треба да пиеме шолја кафе пред спиење, бидејќи нивото на кофеин може да ви даде излив на енергија наместо да го подготвите вашето тело за сон.

Сепак, експертите од Beneden Health споделија дека високото ниво на кофеин во чоколадото исто така го прави лош избор за грицкање доцна навечер, како и шеќерот што го содржи.

Сирење

Кој не сака да грицка сирење после вечерата? За жал, кремастата, утешна закуска е всушност една од најлошите намирници што можете да ги јадете пред спиење.

Тврдото или старо сирење содржи природно високи нивоа на аминокиселина наречена тирамин, што прави да се чувствуваме будни, според Beneden Health.

Тираминот предизвикува вашата надбубрежна жлезда да го ослободи хормонот „бори се или бегај“, оставајќи со часови да чувствувате зуење и будност. Истото важи и за вкусните сувомеснати производи.

Зачинети работи

Зачинетата храна - како и зачините како што се лутиот сос и сенфот - може да го попречат регулирањето на температурата на вашето тело и да го нарушат вашиот сон.

Покрај зголемувањето на телесната температура, варењето на зачините бара високо ниво на енергија, што го прави длабокиот сон прилично невозможен.

Сладолед

Има причина зошто се нарекува „шеќерен нападе“ - премногу слатки работи може да предизвикаат скок на шеќерот во крвта, што е лошо пред спиење. Таков е случајот со сладоледот, како и со слатките, колачите и бисквитите.

Според Healthline, храната која предизвикува значителни скокови и падови на шеќерот во крвта предизвикува ослободување на хормони како адреналин и кортизол, што може да доведе до симптоми како што се анксиозност, глад и раздразливост.

Иако првично може да се чувствувате поспани од јадењето, овие промени во хормоните може да предизвикаат да се разбудите подоцна во текот на ноќта.

Чипсови

Она што го прави чипсот толку вкусен е количината на посипана сол врз него. За жал, премногу сол може да го дехидрира вашето тело додека го зголемува задржувањето на водата, предизвикувајќи замор.

Студијата на Европското здружение за ендокринологија покажа дека солената храна, како што се чипсот и солените јаткасти плодови, може да доведат до нарушен или лесен сон.

Експертите препорачуваат да се држите подалеку од солена храна најмалку два до три часа пред спиење, ако ви треба добар сон.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе