Почина актерот Џон Махони, ѕвездата на „Frasier“

Актерот со британско потекло Џон Махони, кој ќе остане запаметен по улогата на досетливиот Мартин Крејн во популарната ТВ серија „Frasier“, почина на 77 години.

Махони починал во неделата во домот за нега на стари лица во Чикаго каде бил сместен.

Тој имаше исклучителна кариера како драмски актер, има добиено награда Тони и долга листа на улоги во филм и ТВ.

Сепак, најзапаметен ќе остане по улогата на досетливиот и остар Мартин Крејн, таткото на Фрејжр и Најлс Крејн во серијата „Frasier“.

 

Махони има освоено награда од Здружението на филмски актери во 2000 година за оваа улога, а беше номиниран по два пати за Еми награда и за Златен глобус.

Голем дел од привлечноста и жарот во серијата „Frasier“ се должеа на односот меѓу приземјениот, реален пензиониран полицаец Мартин Крејн и неговите помпезни синови Фрејжр и Најлс, кои ги играа Келси Грамер и Дејвид Хајд Пирс.

Филмската заедница испрати последен поздрав до Махони.

Актерот Гери Синис, коосновач на Steppenwolf, рече: „поминавме толку многу прекрасни претстави низ годините, прекраен актер, никогаш нема да ја заборавам неговата изведба во ‘Orphans’ во 1985 година."

 

 

Кастинг директорот на „Frasier“ Џеф Гринберг го нарече „брилијантен актер“.

 

 

Пери Гилпин, која ја играше Роз Дојл во серијата, објави фотографија од Махони како пее на нејзината свадба.

 

 

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе