Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Протекоа пораки разменети помеѓу поранешниот претседател на Кралската фудбалска федерација на Шпанија и претседателот на УЕФА, а во кои се појавува претседателот на Реал Мадрид.

Односите помеѓу претседателот на Реал, Флорентино Перес, и првиот човек на УЕФА, Словенецот Алксандер Чеферин, почнаа да се рушат во 2019 година.

Причината беше спротивставените ставови околу проектот за Суперлигата. Во тоа време првиот човек на РФЕФ, Луис Рубиалес, имаше многу добри односи со Чеферин. Шпанскиот весник The Objective ги добил пораките што ги разменувале Рубиалес и Чеферин, а во една од нив Словенецот го нарекува газдата на Реал „идиот и расист“.

Разговорот наводно датира од декември 2019 година. Рубиалес во порака до Чеферин истакнува дека шпанските медиуми го доведуваат во тешка ситуација, го поврзуваат со Чеферин и го туркаат во конфликт со Перес, односно сакаат тој да се изјасни за Суперлигата, но истакнува дека ќе продолжи со идејата на Чеферин бидејќи тоа мора да се направи, иако му е многу тешко.

Рубиалес додаде дека претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, има одредени медиумски куќи в џеб и ги плаќа за да создадат лоша слика за него, но Чеферин го уверил:

„Не грижи се, секогаш ќе бидам на твоја страна“.

„Во добра позиција сме, ако сакаш можам да поразговарам со Флорентино“, му одговорил Чеферин.

„Не можам да ги имам Перес и Тебас во Шпанија на спротивна страна. Перес е горд човек. Тоа ќе биде невозможна позиција за мене“.

На тоа Чеферин му одговорил:

„Не заборавај, и јас имам гордост, не сакам ни јас да разговарам со него. Би го направил тоа само за тебе. Перес е идиот и расист! Не мора поради мене да ја смируваш ситуацијата. Само сакам ти да бидеш во силна позиција“.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе