Социјалната мрежа X воведува аудио и видео повици

Социјалната мрежа X, порано позната како Twitter, почна да воведува функција која веројатно никој претходно не ја побарал. Станува збор за функции за аудио и видео повици.

Веста не е толку изненадувачка бидејќи извршната директорка Линда Јакарино го потврди доаѓањето на видео повиците во август, а ова е само еден чекор во еволуцијата на X кон тоа да стане „апликација за секого“, токму како што сака сопственикот Илон Маск.

По посетата на X, некои корисници ги пречекува пораката „Audio and Video calls are here!“, која вклучува упатства за користење на новите функции и нивно поставување. Опциите може да се најдат во делот Settings за Direct Messages, а новите функции може да се исклучат. Корисниците кои сакаат да ги имаат достапни може да изберат опција за одобрување повици само од проверени корисници, луѓе од адресарот или само луѓе што ги следат.

X нема најдобри резултати кога станува збор за создавање безбеден простор, особено за малцинските заедници, па нема да биде изненадување ако многу корисници одлучат да ги игнорираат новите функции. Дополнително, нема сите корисници да бидат известени за новата функција, која е стандардно овозможена. Затоа, веројатно е паметен потег за корисниците да проверат дали функцијата е веќе активна и да одлучат дали сакаат да ја задржат или да ја исклучат.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Интернет

Веб-прелистувачот Samsung Internet достапен за Windows

Read more

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе