Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Првата фабрика во светот за производство на хуманоидни роботи ќе биде отворена оваа година во Салем, Орегон.

Станува збор за компанијата Agility Robotics, која соопшти дека подготовките за отворање на производството на единицата RoboFab се во полн ек. Фабриката почна да се гради минатата година.

„Отворањето на нашата фабрика означува клучен момент во историјата на роботиката, почеток на масовно производство на комерцијални хуманоидни роботи“, рече Демион Шелтон, извршен директор и коосновач на Agility Robotics.

Оваа фабрика ќе може да произведува 10.000 роботи годишно. Во 2020 година, компанијата претстави робот без глава со две нозе наречен Digit, кој го дизајнираше и го произведе самата, со што направи значаен чекор напред во светот на роботиката, особено кога станува збор за роботи кои се движат со помош на нозе и хуманоидни дизајни.

„Го создадовме Digit за да ги реши денешните проблеми со работната сила како што се повредите, исцрпеноста, недостигот на работна сила и слично, сето тоа со крајна визија да им овозможиме на луѓето 'да бидат почовечки'. Кога развивате нова технологија за подобрување на општеството, најважната пресвртница е способноста за производство и технологија на размери каде што може да има вистинско и широко распространето влијание“, додаде Шелтон.

Remote video URL

Фабриката има капацитет да произведува 10.000 напредни роботи Digit годишно. Во првата година по отворањето на фабриката, планот е да се произведат неколку стотици роботи. Кога ќе биде целосно оперативна, фабриката RoboFab ќе има повеќе од 500 вработени.

Agility Robotics неодамна го надгради роботот Digit за да го направи поспособен и разноврсен. Новитетот е цилиндрична глава со две анимирани LED очи наменети за извршување на логистички задачи. Роботот е дизајниран за различни апликации, дистрибуција и индустриска автоматизација. Неговиот хуманоиден изглед и движења му овозможуваат да се прилагоди на различни активности кои бараат мобилност и манипулативни способности. Исто така, роботот е специјално дизајниран да биде безбеден во средини каде што има луѓе и лесно да се движи меѓу нив додека извршува различни задачи.

Digit ќе има функција и во новата фабрика бидејќи ќе извршува задачи како што се преместување, утовар и истовар. Купувачите на роботот може да ги очекуваат првите испораки во 2024 година, додека општата достапност на пазарот се очекува во 2025 година.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе