Чоколаден тарт со малини, без шеќер

Вкусен рецепт за чоко-малина тарт колачи кои се прават за само 15 минути.

Кога ќе дојде летото и топлото време, сè помалку имаме желба да застанеме покрај шпоретот и да подготвиме комплицирани десерти. Овој рецепт од „Praktične žene“ за тарт корпички од чоколадо и малини е идеален за токму топлите летни денови.

Нема да го запалите шпоретот, ќе добиете вкусен десерт кој се прави брзо, а најдобро од сѐ е тоа што е исклучително здрав.

Потребни состојки:

 • 2 шолји малини
 • 2 лажици чиа семе
 • 2 лажици мед
 • 2 лажици топла вода
 • половина чаша печени бадеми
 • половина чаша овесна каша
 • 7 урми
 • 3 лажици какао во прав
 • 3 лажици млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • прстофат сол
 • 50 gr темно чоколадо (за преливот)

Подготовка:

Малините испасирајте ги, па додајте им чиа семе, топла вода и мед. Добро измешајте и почекајте малку да набабрат. Урмите потопете ги во топла вода и оставете ги да отстојат околу 5 минути. Во блендер ставете ги овесните снегулки, бадемите и какаото во прав и сè мешајте неколку секунди. Потоа додадете екстракт од ванила, малку сол, млеко и урмите и сè повторно измелете. Смесата треба да биде густа и лесно да се обликува, а ако е малку посува додадете уште млеко.

Во силиконски калап за мафини со раце формирајте корпички со вдлабнатина во средината. Секоја корпичка наполнете ја со сосот од малини и ставете ја во замрзнувач 5 минути, за малку да се стегне. Чоколадото растопете го во микробранова печка или на пареа, па кога ќе се стегнат корпите украсете ги со малку растопено чоколадо и веќе ќе бидат готови за јадење.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Рецепти

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Read more

Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

Read more

Идеја за десерт: Колач со боровинки и рибизли

Read more

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Read more
 

Магазин

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
 • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
 • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе