КУП НА МАКЕДОНИЈА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Дајте ж'та, дајте црно тиквешко - куп пехарот оди во Кавадарци

Филип Здравески
/ 22.05.2024 / 23:42

Кавадаречката гордост, ФК Тиквеш, испиша историја откако за прв пат во својата 94-годишна историја освои куп титула откако во големото финале со 2:1 ја совлада охридска Воска Спорт на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Откако по првите половина час играта беше главно досадна, Тиквеш се разигра кога со закаснување на Север влезе навивачката група Лозари и ја запали атмосферата.

Понесени од моментумот, кавадарчани создадоа неколку шанси пред противничкиот гол, а Едиз Спахиу ја погоди и пречката. Резултатот конечно беше отворен на 4 минути пред паузата кога Кристијан Стојкоски со мајсторија од слободен удар го совлада одличниот Костадин Захов.

Remote video URL

Стратегот на охридската клупа, поранешниот македонски репрезентативец Срѓан Захариевским, на паузата направи три измени со цел да гио разбуди својот тим кој делуваше инертно. Сепак, тоа не се случи. Во 59. минута по еден корнер најдобро се снајде Бразилецот Луан Сантус Силва, кој донесе дуплирање на водството за Тиквеш.

Remote video URL

Охриѓани се вратија во игра со голот на резервистот Николче Шаркоски во 77. минута, но и тоа не беше плод на некоја конкретна акција, туку по грешка на словенечкиот голман Ариан Ренер.

До крајот Тиквеш успеа да ја сочува предноста иако Воска Спорт нападна. Кавадарчани на крајот бурно прославија со своите навивачи и симпатизери, кои ја наполнија северната трибина. На Север беа симпатизерите на Воска Спорт, кои на моменти се трудеа да дадат поддршка на својот тим, но сеа многу помалубројни од кавадарчани, што и беше очекувано со оглед на тоа што овој тим доаѓа од населбата Воска во Охрид.

Remote video URL

Со освојувањето на Купот кавадарчнани не само што ќе го однесат пехарот во Кавадарци, туку на лето и за прв пат ќе заиграат интернационално бидејќи како куп победници добија место во квалификациите за Конференциската лига на УЕФА.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе