Илон Маск: Super-Cybertruck „растура на повисоко ниво“

„Вселенскиот“ пикап Tesla Cybertruck, според сопственикот на компанијата, најверојатно ќе добие специјална верзија со високи перформанси.

Долгоочекуваниот и многу најавуван Tesla Cybertruck, електричен пикап кој конечно треба да се појави на пазарот пред крајот на оваа година, би можел да добие верзија со високи перформанси со поголема моќност и поголем вртежен момент.

Првиот човек на Tesla, Илон Маск, на социјалната мрежа Х се пофали дека возел „Cybertruck со високи перформанси“ и истакна дека овој пикап „растура на повисоко ниво“.

Маск во коментар на својата објава индиректно потврди дека во производство ќе биде и верзијата „Performance“ на Cybertruck.

URL

Се очекува дека Tesla на пазарот ќе понуди неколку различни верзии на Cybertruck, кога станува збор за капацитетот на батеријата и опсегот на возилото, покрај онаа што штотуку ја најави Маск.

Конечните спецификации и цените по верзија сè уште не се објавени, но компанијата излезе со некои бројки за потенцијалните купувачи.

Познато е дека Tesla Cybertruck ќе може да влече приколка со вкупна тежина од 6.350 килограми, а во својот товарен простор ќе може да пренесе до 1.587 килограми товар.

Просечниот опсег со едно полнење на батеријата треба да биде околу 800 километри (500 милји), додека просечното забрзување од 0 до 96 км/час (60 милји на час) е 2,9 секунди.

Производството на ограниченото издание на Tesla Cybertruck во фабриката во Тексас се очекува да започне пред крајот на оваа година, додека фабричките линии треба да се вртат со полна брзина во текот на 2024 година.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе