Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Иван Чупиќ, еден од најдобрите хрватски ракометари на сите времиња, по завршувањето на оваа сезона заминува во пензија.

Легендарниот 39-годишен крилен напаѓач на хрватската репрезентација и моментално член на Загреб, најверојатно во четврток ќе го одигра последниот натпревар во кариерата, кога Загреб со победа против Нексе може да обезбеди нова шампионска титула.

Тоа е прв натпревар од плеј-офот со три победи, но се зема предвид и односот меѓусебни од регуларниот дел од сезоната. Загреб ги доби двата натпревари, па во пресрет на првиот плеј-оф натпревар води со 2:0 и му е потребна само една победа за шампионската титула.

Чупиќ кариерата ја започна во Метковиќ, а потоа играше во Медвешчак, Виго, Горње, Р.Н. Ловен, Киелце, Вардар, а од 2021 година е во Загреб. Освои осум титули во националниот шампионат, една Лига на шампиони со Киелце, а дури две со Вардар, во кои го постигна и решавачкиот гол за европската титула.

Речиси цела кариера ја одигра без еден прст

Во хрватската репрезентација игра од 2005 година, а на домашен терен има сребро и бронза од Светското првенство, две сребра и бронза од ЕП и олимписка бронза од Олимписките игри во Лондон во 2012 година.

Покрај сето тоа, Чупиќ играше без прст на левата шутерска рака во последните 16 години од кариерата, која ја загуби во бизарна несреќа. Според Sportske novosti, Чупиќ сака да остане во ракометот и да работи како тренер.

Тагови
реклама

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе