Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Објавени се Ол-НБА петорките за оваа сезона, односно трите најдобри петорки во НБА лигата.

Првата петорка многу наликува на ланската, а единствената разлика е што во неа се врати Никола Јокиќ на сметка на Џоел Ембиид, кој сезонава не влезе во ниту една од трите петорки.

Во првите пет има само еден Американец, а тоа е Џејсон Тејтум.

Треба да се каже дека оваа сезона за прв пат немаше гласање по позиции, па на пример во иста петорка можеше да има пет центри, но тоа не се случи. Најмногу гласови добија Јокиќ и Шај Гилгеус-Александер, кои сите гласачи ги вклучија во првата петорка.

 

Прва петорка

Јанис Адетокунбо (Милвоки Бакс)

Лука Дончиќ (Далас Маверикс)

Шај Гилгеус-Александер (Оклахома Сити Тандер)

Никола Јокиќ (Денвер Нагетс)

Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс)

Втора петорка

Џејлен Брансон (Њу Јорк Никс)

Ентони Дејвис (Лос Анџелес Лејкерс)

Кевин Дурент (Феникс Санс)

Ентони Едвардс (Минесота Тимбервулвс)

Кави Ленард (Лос Анџелес Клиперс)

Трета петорка

Девин Букер (Феникс Санс)

Стеф Кари (Голден Стејт Вориорс)

Тајрис Халибартон (Индијана Пејсерс)

Леброн Џејмс (Лос Анџелес Лејкерс)

Домантас Сабонис (Сакраменто Кингс).

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе