Времеплов: Пред 14 години Пандев ја освои Лигата на шампиони

На денешен ден во 2010 година Горан Пандев стана третиот Македонец што го освоил најреномираното клупско натпреварување на УЕФА.

Таа мајска вечер на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ во Мадрид нашиот Гоче беше во стартниот состав на Интер, тогаш предводен од Жозе Мурињо. Противник беше баварскиот гигант Баерн.

Пандев играше како десно крило и заедно со Самуел Ето, кој беше лево, му даваа поддршка на истурениот голгетер Диего Милито. Токму Аргентинецот ги постигна двата гола со кои Интер победи и го зграпчи вредниот пехар.

Филип Лам стартува над Пандев

Струмичанецот играше до 79. минута кога беше заменет со Сули Мунтари. Тоа се случи 9 минути откако Милито зголеми на 2:0, па Мурињо како превентива внесе играч со дефанзивни задачи.

Пандев во дуел со Томас Милер

Пандев е вкупно третиот Македонец кој станал клупски шампион на Европа. Пред него тоа им успеа на Илија Најдоски и Дарко Панчев кои во 1991 година со Црвена звезда на пенали го совладаа Олимпик од Марсеј во финалето од тогашниот Куп на шампионите.

Таа 2010 година за Пандев беше и тоа како успешна. Покрај Лигата на шампиони, тој во црносиниот дрес ги освои и Копа Италија, Серија А и Светското клупско првенство.

Remote video URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе