Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

МИА/КАЈГАНА
/ 02.07.2020 / 17:31

На љубителите на тенисот ќе им биде дозволено да гледаат натпревари во живо на Отвореното првенство на Франција на крајот од септември и почетокот на октомври, соопшти денеска Француската тениска федерација.

Планот на Федерацијата е Ролан Гарос секој ден да прима до 20.000 гледачи на сите терени, а за подоцнежните фази, кога ќе се играат само на еден или два терени, бројот ќе се намали на 10.000.

URL

На овој начин, Ролан Гарос може да стане првиот официјален тениски турнир со публика на трибините од почетокот на пандемијата со COVID-19, бидејќи засега се планира натпреварите да се одржуваат зад затворени врати. Според организаторите, тие ќе овозможат околу 50-60 проценти од целосниот капацитет за гледачи на тенискиот комплекс.

URL

Според некои експерти, одлуката на Француската тениска федерација била диктирана од финансиската зависност на организацијата од приходите од Ролан Гарос, поради што биле решени да не го откажат годинашното издание на турнирот, туку да го одржат во подоцнежна фаза.

Ролан Гарос 2020 ќе се одржи во периодот 27 септември – 11 октомври.

URL
Тагови
реклама

Остатоците од кинеската ракета паднаа во Индискиот Oкеан

Read more

Од Центар до Волково за 25 минути со воз, 65 со автобус

Read more

Заев за Η Καθημερινή: За македонскиот народ неприфатлива е било каква интервенција во македонскиот идентитет

Read more

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Тенис

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Read more

Максимум илјада гледачи дневно на Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ се откажа од Мастерсот во Мадрид

Read more

Циципас го освои првиот Мастерс во кариерата

Read more
 

Спорт

Обамејанг: Многу ми е жал за навивачите

Читај повеќе
  • play_arrow

„Одиме на Европско првенство, таму ни е место...“🎶

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук дојде до 181. трипл-дабл и влезе во НБА историјата

Читај повеќе

Симболична казна за суперлигашите, допрва разврска и за Барса, Јуве и Реал

Читај повеќе

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе